مصرف کلسیم چه فواید و تاثیراتی برای سلامت دندان ها دارد؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی فواید مصرف کلسیم برای دندان ها

با فواید مصرف کلسیم برای دندان ها آشنا شوید تا با تغذیه‌ای مناسب، دندان‌هایی سالم داشته باشید.

آیا از فواید مصرف کلسیم برای دندان ها آگاهی دارید؟ کلسیم یک ماده معدنی است که برای ساختن و داشتن استخوان‌ها و دندان‌های قوی نقش بسیار مهمی در بدن دارد. همه ما خواهان لبخندی زیبا با دندان‌هایی سالم و سفید هستیم؛ یکی از راه‌های رسیدن به این خواسته، مصرف کافی کلسیم و تقویت دندان‌ها با این ماده معدنی است. با قرار دادن کلسیم در رژیم غذایی خود و استفاده از بهترین قرص کلسیم برای دندان که توسط چندین شرکت دارویی به داروخانه‌ها عرضه می‌شود، به سلامت دهان و دندان خود کمک خواهید کرد. در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که مصرف کلسیم چه فواید و تاثیراتی برای سلامت دندان‌ها خواهد داشت؛ بنابراین اگر از مراجعه مداوم به دندانپزشکی خسته شده‌اید این مقاله را از دست ندهید.

نقش موثر کلسیم در جلوگیری از پوسیدگی دندان

اکثر کلسیم بدن در استخوان‌ها ذخیره می‌شود و یکی از حیاتی‌ترین مواد مغذی برای سلامت دهان و دندان، کلسیم است. در واقع 99 درصد کلسیم در دندان‌ها و استخوان‌ها یافت می‌شود؛ بنابراین در‌صورت کمبود کلسیم دچار پوسیدگی دندان خواهیم شد. کمبود کلسیم باعث کمتر شدن تراکم استخوان‌ها در سراسر بدن شده و این اتفاق پوسیدگی دندان‌ها و شکننده شدن آن‌ها را به‌همراه دارد.
زمانی که بدن به اندازه کافی کلسیم دریافت نکند، دندان‌ها و استخوان‌ها عاری از این ماده معدنی می‌شوند که خطر ایجاد حفره در دندان و پوسیدگی را افزایش می‌دهد. به‌همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که برای تقویت دندان‌ها از مکمل تقویت استخوان ها و دندان ها که حاوی ترکیباتی معدنی هم‌چون کلسیم هستند استفاده شود.

نقش موثر کلسیم در جلوگیری از پوسیدگی دندان

کلسیم به رشد دندان‌ها در کودکان کمک می‌کند

متخصصان کودکان و نوزادان می‌گویند که دندان‌های شیری تا پایان 2.5 سالگی کامل شده و کودک 20 دندان شیری در می‌آورد. اما نکته مهم این است که برای رشد دندان کودکان، وجود ویتامین‌ها و املاح معدنی امری ضروری محسوب می‌شود. یکی از ضروری‌ترین عناصر در بدن، کلسیم است. از این رو به مادران توصیه می‌شود در دوران بارداری و هم‌چنین شیردهی نیز به نقش کلسیم در بدن خود اهمیت بسیاری دهند. مصرف میزان مناسبی از کلسیم در دوران شیردهی در رویش سریع‌تر دندان‌های کودک تاثیر قابل‌توجهی دارد. مصرف ویتامین D در دوران شیردهی نیز در افزیش جذب کلسیم برای رشد دندان نقش مهمی ایفا می‌کند.
کمبود کلسیم در کودکان بسیار شایع بوده و روی دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی کودکان تاثیرگذار است. از این رو توصیه می‌شود برای جلوگیری از کمبود کلسیم در بدن فرزندانتان از مکمل های تقویت استخوان و دندان که مخصوص کودکان است استفاده کنید. البته به‌یاد داشته باشید که برای مصرف هر‌گونه مولتی‌ویتامین و مکمل در ابتدا با متخصص کودکان مشورت کنید.

فواید کلسیم؛ کمک به رشد دندان کودکان 

جلوگیری از افتادگی دندان در سنین بالا؛ یکی از فواید مصرف کلسیم برای دندان ها 

بر اساس یک مطالعه قدیمی، محققان ارتباط مستقیمی بین عدم دریافت کلسیم کافی و از دست دادن دندان‌ها پیدا کردند. محققان دریافتند افرادی که روزانه مقدار کافی کلسیم مصرف نمی‌کنند، احتمالا در سنین پیری حداقل یک دندان خود را از دست می‌دهند. وقتی سطح کلسیم در بدن کاهش یابد، بدن از کلسیم موجود در استخوان ها و دندان ها استفاده می‌کند؛ هنگامی که این اتفاق می‌افتد، فرد مستعد از دست دادن دندان‌ها می‌شود. این‌گونه فواید مصرف کلسیم برای دندان ها بیشتر مشخص می‌شود.
هم‌چنین کاهش میزان کلسیم در بدن، باعث ضعیف شدن استخوان فک خواهد شد. استخوان فک اساسا یک تکیه‌گاه برای دندان‌های شماست؛ بنابراین اگر آسیب ببیند، احتمال لق شدن و افتادگی دندان‌ها نیز بیشتر می‌شود.

جلوگیری از افتادگی دندان در سنین بالا؛ یکی از فواید مصرف کلسیم برای دندان ها

راه‌های تامین کلسیم کافی برای افزایش سلامت دندان

با فواید مصرف کلسیم برای دندان ها آشنا شدید؛ اکنون برای تامین کلسیم مورد نیاز خود باید به موارد مختلفی توجه کنید. از مهم‌ترین راه‌های تامین کلسیم برای افزایش سلامت دندان‌ها رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌های حاوی این ماده معدنی است که در ادامه به شرح هر کدام پرداخته‌ایم:

برای جبران کمبود کلسیم در بدن، رژیم غذایی مناسب داشته باشید 

جای دادن کلسیم در زندگی روتین، عمدتا از طریق یک رژیم غذایی سالم انجام می‌شود. لیست زیر منابع خوبی از نیازهای روزانه کلسیم در هر فردی است:
• غذاهای لبنی: شیر، پنیر، ماست
• ماهی: به خصوص ساردین و ماهی سالمون
• سبزیجات برگ‌دار: کلم پیچ، کلم بروکلی، گل کلم
• آب پرتقال
• نان غنی شده از کلسیم
• لوبیا
در رژیم غذایی خود مراقب میزان مصرف نوشابه‌های گازدار باشید. این کار نه‌تنها برای سلامت دندان‌ها و بدن مناسب نیست؛ بلکه مصرف بیش‌ازحد نوشابه‌ها باعث افزایش سطح فسفات در خون می‌شود. فسفات کلسیم را از استخوان‌های شما گرفته و از جذب مقادیر جدید این ماده معدنی جلوگیری کند.

جبران کمبود کلسیم در بدن با رژیم غذایی مناسب 

استفاده از مکمل‌های تقویتی و بهترین قرص کلسیم برای دندان

در‌صورت داشتن هرگونه مشکل با مصرف کلسیم کافی از طریق رژیم غذایی، مکمل‌ها همیشه گزینه خوبی برای تامین کلسیم هستند. پزشکان اغلب مکمل‌های کلسیم را برای درمان کمبود کلسیم تجویز می‌کنند؛ بنابراین در مورد مکمل‌های کلسیم و تاثیر آن‌ها در سلامت دهان و دندان، با دندانپزشک و متخصص تغذیه مشورت کنید.
دو شکل اصلی مکمل‌های کلسیم، کربنات کلسیم و سیترات کلسیم هستند. اشکال دیگر کلسیم موجود در مکمل‌ها شامل گلوکونات کلسیم و لاکتات کلسیم است. علاوه‌بر این، برخی مکمل‌های کلسیم با ویتامین‌ها و سایر مواد معدنی ترکیب می‌شوند. به‌عنوان مثال، انواعی از مکمل‌های کلسیم حاوی ویتامین D یا منیزیم هستند. برای تهیه قرص تقویت دندان ابتدا لیست مواد تشکیل‌دهنده مکمل را بررسی کنید تا ببینید که چه نوع مکمل کلسیمی برای شما مناسب است. محصولات نیچرز پلنتی نیز با ترکیبات مختلفی که دارند، مکمل‌هایی مفید برای جبران کمبود کلسیم در بدن هستند. شما می‌توانید با مشورت پزشک و دکتر داروساز متناسب با شرایط جمسانی خود از قرص‌‌ها و مکمل‌های نیچرز پلنتی برای سلامت دهان و دندان خود استفاده کنید.

تامین کلسیم مورد‌نیاز بدن با مصرف مکمل کلسیم 

تهیه مکمل و قرص تقویت دندان نیچرز پلنتی 

در این مقاله از فواید مصرف کلسیم برای دندان ها صحبت کردیم. اکنون از اهمیت ویژه کلسیم در سلامت دهان و دندان آگاهی داریم. با مطالعه این مقاله دریافتیم که بر اثر کاهش سطح کلسیم در بدن، دچار پوکی پوسیدگی دندان‌ها و هم‌چنین از بین رفتن آن‌ها خواهیم شد. به‌همین دلیل توصیه می‌کنیم که برای دریافت میزان کافی این ماده معدنی به تغذیه و رژیم غذایی خود اهمیت بسیاری دهید.
یکی از راه‌های تامین کلسیم مصرف مکمل بود؛ مکمل‌های حاوی این ماده معدنی برای تقویت دندان را می‌توانید از سایت نیچرز پلنتی تهیه کنید. مصرف این مکمل‌ها با مشورت پزشک یا دکتر داروساز به ما کمک می‌کند دندان‌ و لثه‌ای سالم داشته باشیم.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مصرف کلسیم چه فواید و تاثیراتی برای سلامت دندان ها دارد؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.