اهمیت دریافت مکمل‌ها و فرآورده‌های غذایی حاوی منیزیم برای ورزشکاران و بدنسازان

دسته‌بندی مقاله: مقالات
فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست با مجله نیچرز پلنتی

در این مقاله، درباره فواید مصرف مکمل‌ها و فرآورده‌های غذایی حاوی منیزیم برای ورزشکاران و بدنسازان صحبت می‌کنیم.

بسیاری از ورزشکاران فکر می‌کنند که فقط آهن، کلسیم و زینک برای ارتقای سلامتی آن‌ها مفید است. متأسفانه اغلب ورزشکاران از منیزیم و فواید بی‌شمارش در بدن غافل هستند. براساس نظرهای بسیاری از متخصصان تغذیه، کمبود منیزیم باعث کاهش عملکرد ورزشی در ورزشکاران می‌شود. برای دستیابی به حفظ تعادل و سلامت ورزشکاران، منیزیم بسیار حیاتی است. در این مقاله، به سؤال شما درباره اینکه «فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست» پاسخ می‌دهیم. همچنین فرآورده‌های غذایی حاوی منیزیم و مکمل‌های دارویی را بررسی می‌کنیم. اگر شما نیز ورزشکار هستید و از فواید منیزیم خبر ندارید، خواندن ادامه این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

منیزیم چیست و چه تأثیری در سلامت ورزشکاران دارد؟

چهارمین ماده معدنی در بدن انسان، منیزیم (Mg) نام دارد. حدود 60 درصد از منیزیم بدن در داخل توده‌های استخوانی وجود دارد و مابقی آن در عضلات، مایعات و بافت‌های نرم بدن است. منیزیم برای حفظ ساختار استخوان، انتقال عصبی و انقباض عضلانی سودمند محسوب می‌شود. اگر ورزشکاران از فرآورده‌ها یا مکمل‌های منیزیم‌دار استفاده نکنند، عضلات آن‌ها نمی‌توانند پیام‌ها را ارسال و دریافت کنند. مصرف غذاهای منیزیم‌دار برای متعادل کردن سطح قند خون و ثابت نگه داشتن ریتم قلب شما مفیدند.

بسیاری از شما بدنسازان به‌دنبال پاسخ سؤال «فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست» می‌گردید. دریافت منیزیم برای ورزشکارهایی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند، بسیار اهمیت دارد. منیزیم، عنصر حیاتی در بدن است و در تولید انرژی برای ورزشکاران نقش مفید و مؤثری را ایفا می‌کند. برای دریافت و جذب منیزیم، می‌توانید از مکمل‌های تقویتی شرکت نیچرزپلنتی استفاده کنید.

دریافت منیزیم برای ورزشکاران با مصرف مکمل‌های دارویی

منابع غذایی سرشار از منیزیم برای ورزشکاران

منیزیم، نقش بسیاری در متابولیسم بدن داشته و واکنش‌های شیمیایی فراوانی در بدن به Mg بستگی دارد. بسیاری از فرآورده‌های غذایی، حاوی منیزیم هستند و در سالم نگه داشتن غضروف مفصل شما تأثیرگذارند. در ادامه، چند منبع غذایی مختلف و سرشار از Mg را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • شیر کم‌چرب
 • بلغور جو دوسر پرک
 • موز بروکلی
 • بادام زمینی
 • بادام‌هندی
 • تخمه آفتاب‌گردان
 • تخم کدو
 • دانه کنجد
 • دانه کتان
 • ذرت شیرین
 • نخودفرنگی
 • هنداونه
 • هویج
 • اسفناج
 • گوجه‌فرنگی

حتماً در سبد غذایی خانواده خود، محصولات و فرآورده‌های سرشار از منیزیم را قرار دهید. علاوه‌بر مصرف فرآورده‌های غذایی، مصرف مکمل ورزشی حاوی منیزیم به ورزشکاران پیشنهاد می‌شود. درنظر داشته باشید که مصرف هرگونه مکمل دارویی باید با تجویز پزشک متخصص تغذیه باشد. از مصرف خودسرانه هرگونه مکمل دارویی، قرص جوشان، مکمل تزریقی و مکمل خوراکی خودداری کنید.

مصرف محصولات و فرآورده‌های حاوی منیزیم در سبد غذایی ورزشکاران

1. فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست؟ بهبود گرفتگی و درد عضلات

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین فایده‌های منیزیم برای ورزشکاران، کمک به بهبود گرفتگی و درد عضلات است. تمرینات ورزشی سخت، سوخت‌وساز بدن را افزایش و اکسیژن‌رسانی به عضلات را کاهش می‌دهند. هنگام ورزش سخت، عضلات به تنفس بی‌هوازی روی می‌آورند که باعث تولید لاکتیک اسید می‌شود. بعد از تمرینات شدید، لاکتیک اسید به دردهای عضلانی بسیاری کمک می‌کند. مصرف منیزیم باعث بهبود درد عضلات و کاهش خستگی بعد از ورزش می‌شود.

منیزیم، نقش مؤثری در جلوگیری از گرفتگی عضلات بعد از ورزش دارد. مصرف منظم Mg، باعث بازگشت کلسیم به عضلات می‌شود. مصرف کلسیم در ورزشکاران برای انقباض عضلات ضروری است. اگر منیزیم مصرف نکنید، کلسیم به عضلات برنمی‌گردد و عضلات بدن ورزشکاران منقبض می‌ماند. منقبض ماندن عضلات بدن، باعث گرفتگی آن‌ها و اسپاسم می‌شود. همچنین مصرف منیزیم برای جذب پتاسیم نیز ضروری است. مصرف پتاسیم برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی و حفظ سلامت ماهیچه‌ها در ورزشکاران کاربرد دارد. بدنسازان و ورزشکاران بهتر است با رفتن به پزشک، از مکمل تقویتی آقایان برای حفظ سلامتی بدن استفاده کنند. 

مصرف انواع مکمل‌های تقویتی و منیزیم برای ورزشکاران

2. اهمیت ریکاوری عضلات؛ یکی از فواید منیزیم برای ورزشکاران

اگر شما ورزشکار حرفه‌ای هستید، حتماً بعد از ورزش خستگی بیش‌ازحد را تجربه کرده‌اید. مصرف منیزیم برای تولید انرژی بدن در زمان ورزش و تمرینات سخت مفید و مؤثر است. Mg در زمانی که خسته هستید، برای رفع خستگی شما به کمکتان می‌آید. همچنین بدنسازان برای تنظیم قند خون و افزایش متابولیسم به منیزیم نیاز دارند. 

شاید شما نمی‌دانستید، اما منیزیم برای کاهش تعداد ضربان قلب بعد از ورزش و میزان اکسیژن مصرفی کمک شایانی می‌کند. تا همین حالا به جواب سوال خود درباره «فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست» قطعاً رسیده‌اید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از محصولات نیچرز پلنتی و مکمل‌های دارویی آن استفاده کنید. برند نیچرز پلنتی محصولات مختص ورزشکاران و بدنسازان را نیز تولید و به بازار عرضه می‌کند. 

تولید انرژی بدن در زمان ورزش با مصرف مکمل‌های منیزیم

3. افزایش قدرت عضلانی با مصرف منظم منیزیم برای ورزشکاران

ماده معدنی منیزیم نقش مهمی در افزایش قدرت عضلانی برای ورزشکاران و بدنسازان دارد. تحقیقاتی در سال 2006 نشان دادند که کاهش منیزیم در بدن ورزشکاران، با کاهش قدرت عضلانی آن‌ها همراه است. همچنین منیزیم، آنزیم‌هایی دارد که در واکنش‌های سنتز پروتئین در عضلات شرکت می‌کنند. 

4. مصرف منیزیم باعث بهبود عملکرد ورزشی می‌شود

در سال 2014 در ایتالیا، مطالعاتی روی زنان ورزشکار انجام شد. زنان ورزشکاری که در این مطالعه روزانه 300 گرم مکمل منیزیم مصرف می‌کردند، عملکرد ورزشی بهتری در مقایسه با دیگر زنان ورزشکار داشتند. درواقع، مصرف Mg به کلیه ورزشکارانی که می‌خواهند عملکرد بدنی بهتری داشته باشند، همواره توصیه می‌شود. 

5. افزایش عضله‌سازی در بدنسازی با مصرف منیزیم

منیزیم در سنتز پروتئین نقش مهمی دارد. اگر بدنسازان تمایل به عضله‌سازی دارند، بهتر است از منیزیم در برنامه غذایی روزانه‌شان استفاده کنند. بدن یک انسان معمولی کمتر از 3 واحد آدنوزین‌تری‌فسفات در سوخت‌وساز خود مصرف می‌کند. آدنوزین‌تری‌فسفات وظیفه حمل انرژی در سلول‌ها را دارد که این انرژی وابسته به مصرف روزانه و همیشگی منیزیم است. در زمان تمرینات شدید، آدنوزین‌تری‌فسفات در بدن ورزشکاران افزایش می‌یابد که باعث حذف چربی‌های اضافه و عضله‌سازی در بدن ورزشکاران می‌شود. 

تقویت عضله‌سازی در ورزشکاران با مصرف مکمل‌های منیزیم‌دار

6. نقش منیزیم در جلوگیری از بیماری‌های التهابی و ترمیم زخم

بدن بسیاری از ورزشکاران از جمله فوتبالیست‌ها دچار زخم و آسیب می‌شود. مصرف منیزیم در ترمیم و بهبود زخم‌ها نقش اساسی دارد. همچنین یکی از فایده‌های Mg، جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های التهابی است. خاصیت ضدالتهابی منیزیم، یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های این ماده معدنی خواهد بود.

میزان مصرف منیزیم روزانه برای ورزشکاران و بدنسازان

مقدار مصرف منیزیم توصیه‌شده برای خانم‌های 19 تا 50 سال، بین 310 تا 320 میلی‌گرم در روز است. همچنین آقایان 10 تا 50 سال نیز حدوداً 410 میلی‌گرم از فرآورده‌های حاوی منیزیم را در روز باید مصرف کنند. ورزشکاران باید نسبت‌به افراد عادی، منیزیم بیشتری دریافت کنند. میزان مصرف دقیق منیزیم برای هر ورزشکار را پزشک متخصص تعیین می‌کند. با مراجعه به پزشک، از میزان منیزیم روزانه دریافتی خود مطلع شوید. 

خودداری از مصرف بی‌رویه منیزیم در سبد غذایی روزانه

بهترین زمان مصرف منیزیم در بدنسازی؛ مصرف منیزیم قبل یا بعد ورزش؟

حال که به سوال شما درباره اینکه «فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست» پاسخ دادیم، به سراغ پرسش بعدی شما می‌رویم. بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان نمی‌دانند که بهترین زمان برای مصرف منیزیم چه موقعی است. درنظر داشته باشید که مصرف هرگونه مکمل منیزیم باید با تجویز پزشک متخصص تغذیه باشد. متاسفانه مصرف خودسرانه منیزیم عواقب جبران‌ناپذیری برای بدن دارد؛ بنابراین از مصرف آن بدون نسخه پزشک جلوگیری کنید. 

ورزشکاران بعد از تمرینات سخت، به منیزیم نیاز دارند؛ چراکه بدن به‌دلیل تعریق فراوان منزیم‌های بسیاری را از دست داده است. بسیاری از ورزشکاران نمی‌دانند که مکمل‌های منیزیم را قبل یا بعد ورزش مصرف کنند. در حقیقت، خیلی تفاوتی نمی‌کند که مکمل‌های منیزیم را چه زمانی مصرف کنید. در هر زمان از شبانه‌روز می‌توانید مکمل‌های منیزیم را مصرف کنید. به گفته برخی متخصصین مکمل‌های منیزیم را باید در هنگام شام یا بعد از صرف صبحانه مصرف کنید. 

توصیه به مصرف منیزیم برای ورزشکاران بعد از تمرین‌های ورزشی سخت

نحوه مصرف منیزیم؛ برای ورزشکاران و بدنسازان

اگر شما ناراحتی معده دارید، بهتر است همراه یا نزدیک زمان غذا خوردن از مکمل‌های منیزیم استفاده کنید. اگر بعد از خوردن مکمل‌های دارویی منیزیم دچار هیچ مشکلی نمی‌شوید، قبل یا بعد از صبحانه آن را بخورید. درنظر داشته باشید که برای جلوگیری از فراموش کردن، هرگونه مکمل غذایی را در ساعت مشخصی از روز مصرف کنید. 

قرص جوشان منیزیم برای ورزشکاران

اگر از ناراحتی معده رنج می‌برید، قرص جوشان منیزیم را مصرف کنید. قرص‌های جوشان به‌طور یکنواخت در آب حل می‌شوند و جذب آن‌ها برای بدن راحت‌تر است. پیشنهاد ما به شما ورزشکاران و بدنسازان این است که از قرص‌های جوشان به‌جای مکمل‌های قرصی یا کپسولی منیزیم استفاده کنید. همچنین قرص جوشان منیزیم هضم و جذب سریع‌تری در بدن دارد؛ بنابراین تاثیر آن نیز زودتر و بهتر مشاهده می‌شود. 

فایده مصرف قرص جوشان منیزیم برای ورزشکاران و بدنسازان

بهترین مکمل‌های دارویی منیزیم در سایت نیچرز پلنتی

در این مقاله، از انواع «فواید مصرف منیزیم برای ورزشکاران چیست» به شما توضیح دادیم. منیزیم یکی از ماده‌های مغذی بدن است و در سلامتی عضلات نقش مهمی دارد. ورزشکاران حتماً باید از مکمل‌ها یا فرآورده‌های غذایی حاوی منیزیم استفاده کنند. Mg برای ورزشکاران در عضله‌سازی، کاهش خستگی، بهبود دردهای عضلانی و عملکرد ورزشی کمک‌کننده خواهد بود. درنظر داشته باشید که مصرف مکمل‌های منیزیم برای ورزشکاران حتماً باید با تجویز پزشک باشد. 

برند نیچرز پلنتی، یکی از برندهای مطرح در تولید انواع مکمل‌های مفید برای بدن محسوب می‎‌شود. همچنین انواع مکمل‌های مناسب برای ورزشکاران در نیچرز پلنتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. شما از چه مکملی استفاده می‌کنید؟ در قسمت نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اهمیت دریافت مکمل‌ها و فرآورده‌های غذایی حاوی منیزیم برای ورزشکاران و بدنسازان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.