بهترین زمان مصرف قرص کلسیم

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی بهترین زمان مصرف قرص کلسیم برای جذب حداکثری و نکات مهم آن

شرح بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و نکات مهم آن

کلسیم از مهم‌ترین مواد معدنی برای سلامت استخوان و دندان‌ها بوده و یکی از روش‌های معمول مصرف آن، استفاده از مکمل‌های کلسیم است. آیا می‌دانید که بهترین زمان برای مصرف قرص کلسیم چه موقع خواهد بود؟ هنگامی‌ که قصد مصرف قرص کلسیم دارید باید ۲ ساعت قبل و حدود ۴ ساعت پس از آن از هیچ دارو یا مکمل دیگری استفاده نکنید تا در جذب کلسیم اختلالی ایجاد نشود. در این مقاله، به موضوع بهترین زمان مصرف قرص کلسیم به منظور تاثیر بیشتر این ماده معدنی خواهیم پرداخت و نکات مهم در جذب حداکثری آن را بررسی خواهیم کرد. 

مصرف قرص کلسیم همراه با وعده شام؛ بیشترین مقدار جذب و اثربخشی

مصرف قرص کلسیم بهتر است در ساعت‌های شب و همراه با وعده غذایی شام مصرف شود. در زمان خواب، میزان کلسیم در بدن به حداقل خود می‌رسد زیرا هیچ ماده غذایی برای چندین ساعت دریافت نمی‌کند. به‌ همین دلیل بدن در خواب مجبور به استخراج کلسیم موردنیاز خود از استخوان می‌شود که این امر در طولانی‌مدت مشکل‌زا خواهد بود. از سوی دیگر، کلسیم بهعنوان یک ماده معدنی به دستگاه گوارش نیاز دارد تا به‌طورکامل جذب شود و به سلول‌های بدن تجهیز شود. با مصرف کلسیم، مولتی ویتامین جوشان حاوی این ماده معدنی و سایر مکمل‌ها هنگام شب، میزان جذب آن‌ها در بدن را افزایش خواهید داد.

این ماده معدنی حاوی تریپتوفان، نوعی اسید آمینه است. تریپتوفان در فرآیند تولید هورمون خواب، یعنی ملاتونین، نقش اساسی دارد. ازاین‌رو، با مصرف قرص کلسیم هنگام شب می‌توانید خواب بهتری را تجربه کنید. با این حال، تاکید می‌کنیم که هدف از مصرف قرص کلسیم باید جبران کمبود این ماده در بدن باشد و بهبود خواب از اهداف اصلی مصرف آن نخواهد بود. در صورت کمبود کلسیم، بهترین راه برای افزایش سطح آن در بدن مشورت با پزشک در مورد مصرف مکمل‌های آن خواهد بود.

بهترین زمان مصرف قرص جوشان کلسیم؛ همراه با وعده غذایی شام

اثربخشی بیشتر قرص‌های کلسیم؛ رعایت نکات مهم هنگام مصرف

کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد معدنی برای سلامت استخوان و دندان‌ها بوده است که در ساختار بسیاری  قرص ویتامین برای استخوان درد نیز وجود دارد. البته هدف اصلی کلسیم کاهش درد استخوان‌ها نخواهد بود. این ماده معدنی با افزایش استحکام استخوان‌ها، میزان درد را به‌صورت غیرمستقیم کاهش می‌دهد.

برای اینکه قرص کلسیم در بدن شما جذب حداکثری داشته باشد، نکاتی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. برخی از عوامل موثر بر میزان تاثیرگذاری و جذب کلسیم در بدن عبارت‌اند از: زمان مصرف، مصرف کلسیم با ویتامین D و دوز مناسب در هر روز. در ادامه به شرح هرکدام از این عوامل تاثیرگذار می‌پردازیم.

مصرف مکمل کلسیم با وعده غذایی؛ بهره‌وری مناسب از فواید کلسیم

کلسیم برای تجزیه به اسید معده نیاز دارد، ازاین‌رو بهترین زمان مصرف قرص کلسیم همراه با وعده‌های غذایی و به‌خصوص شام است. از مصرف مکمل‌های کلسیم همراه با وعده‌های غذایی با فیبر بسیار خودداری کنید. فیبر با اتصال به کلسیم مقدار آن را در بدن کاهش می‌دهد.

هنگامی‌که مکمل تقویتی آقایان و بانوان حاوی کلسیم با غذا مصرف شود، به‌دلیل وجود مواد غذایی دیگر در معده، انتقال کلسیم به ایجاد ریزگردها و تشکیل کمپلکس‌های جذبی کمتر می‌شود که این موضوع جذب موثر‌تر کلسیم را تسهیل می‌کند.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم دی؛ خوردن قرص همراه با وعده‌های غذایی

جذب محدود کلسیم توسط بدن در طول روز؛ مصرف مقدار مناسب

بدن افراد بزرگسال روزانه قادر به جذب حداکثر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم کلسیم است. در صورت مصرف بیشتر از دوز مجاز روزانه، بدن قادر به جذب آن نخواهد بود و مقدار اضافه آن از طریق ادرار دفع خواهد شد. جذب کلسیم توسط بدن نیاز به زمان دارد. ازاین‌رو، پس از مصرف کلسیم یا مکمل برای خانم ها و آقایان حاوی این ماده معدنی، مواد غذایی که تداخل در جذب کلسیم ایجاد می‌کنند استفاده نکنید.

دوز روزانه مصرف قرص کلسیم برای بزرگسالان؛ حداکثر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم

تداخل دارویی با قرص کلسیم؛ کاهش جذب کلسیم

مصرف برخی از داروها و مکمل‌ها به‌طورهمزمان با کلسیم تداخل دارویی دارند و جذب کلسیم را به‌شدنت کاهش خواهند داد. به‌طور مثال، آهن یکی از مکمل‌هایی است که مصرف آن همزمان با کلسیم در جذب این ماده معدنی اختلال ایجاد خواهد کرد. به‌طورمثال، قرص جوشان کلسیم منیزیم نیچرز پلنتی مکملی ترکیبی است که هیچ کدام از مواد تشکیل‌دهنده آن تداخل دارویی باهم ندارند. در صورت مصرف همزمان داروها و قرص کلسیم، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا تداخلات دارویی احتمالی بررسی شوند.

مصرف کلسیم با ویتامین D؛ جذب حداکثری این ماده معدنی

بدن پس از دریافت کلسیم به کلیه پبام می‌فرستد تا ویتامین D را فعال کند. ویتامین D وظیفه مراقبت از کلسیم را دارد و فرآیند جذب آن را در روده‌ها تسهیل می‌کند. ازاین‌رو، به‌منظور بهره‌وری بیشتر از کلسیم بهتر از آن را همراه با ویتامین D مصرف کنید یا از مولتی ویتامین‌هایی مانند مولتی ویتامین نیچرز پلنتی بانوان و آقایان حاوی همه مواد مغذی و معدنی استفاده کنید. بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و ویتامین دی یا مکمل‌های حاوی این مواد معدنی هنگام شب خواهد بود. برای مصرف هرگونه مکملی ابتدا با پزشک مشورت کنید تا باتوجه‌به شرایط بدن شما مورد مصرف آن بررسی شود.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و ویتامین دی؛ شب همراه با وعده غذایی

مصرف کلسیم در بهترین زمان برای تاثیر حداکثری از این ماده معدنی

باتوجه‌به اهمیت میزان کلسیم در بدن، بهترین زمان مصرف این ماده معدنی را در این مقاله بررسی کردیم و نکاتی را درمورد جذب بیشتر و بهتر آن شرح دادیم. اشاره کردیم که بهترین زمان مصرف قرص کلسیم همراه با وعده شام است. همچنین ۲ ساعت قبل و ۴ ساعت بعد از مصرف کلسیم به‌منظور بیشترین بهره‌وری، نباید مواد غذایی بخورید. 

این ماده معدنی برای سلامت استخوان و دندان‌ها ضروری است و مصرف آن به‌طور مداوم از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری خواهد کرد. توزیع مناسب مصرف کلسیم در طول روز و در صورت لزوم به مصرف همزمان داروها، مشورت با پزشک خود را الزامی می‌سازد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. مقاله‌های مفید دیگر مانند راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی را می‌توانید در وبلاگ نیچرز پلنتی مطالعه کرده و با آگاهی بیشتر از سلامت خود محافظت کنید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین زمان مصرف قرص کلسیم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.