علت بدن درد بعد از بدنسازی چیست؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی علت بدن درد بعد از بدنسازی در مجله نیچرز پلنتی

آشنایی با دلایل بدن درد بعد از بدنسازی در افراد مختلف

آیا شما هم بعد از ورزش بدنسازی دچار بدن درد می‌شوید و تصور می‌کنید که شاید حرکات را اشتباه انجام داده‌اید؟‌ بدن درد بعد از بدنسازی و فعالیت‌های شدید ورزشی کاملا طبیعی است؛ به‌ویژه هنگامی که برای اولین بار یک حرکت ورزشی را انجام می‌دهید. درک علت بدن درد بعد از ورزش بدنسازی و آگاهی از راهکارهای کاهش این درد برای تمرینات بعدی شما مفید خواهد بود. در این مقاله به سوال «بدن درد بعد از بدنسازی نشانه چیست» پاسخ داده‌ایم. فرقی نمی‌کند که شما یک ورزشکار مبتدی باشید یا حرفه‌ای، ممکن است به برخی از دردهای بعد از ورزش مبتلا شوید. از‌این‌رو پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را به‌دقت مطالعه کنید. 

بروز دردهای عضلانی بعد از بدنسازی به دلیل تغییر برنامه ورزشی 

اگر حرکتی خلاف عادت همیشگی ماهیچه‌های خود انجام دهید، درد شدید عضلانی را تجربه خواهید کرد. این درد ممکن است در نقاط مختلف بدن به‌خصوص در ماهیچه‌های ران، زانو، شانه و دست‌ها ایجاد شود. اساساً، درد شدید زمانی ایجاد می‌شود که شما حرکتی انجام دهید که ماهیچه‌های‌تان با آن آشنایی ندارند. 

برای رفع بدن درد بعد از بدنسازی، می‌توانید با دوش گرم شدت دردها و گرفتگی را کاهش دهید. هم‌چنین در‌صورت تغییر برنامه ورزشی می‌توانید هنگام انجام تمرینات از قرص جوشان حین ورزش نیز استفاده کنید. استفاده از مکمل ورزشی مناسب، به افزایش انرژی و رفع گرفتگی عضلات ورزشکاران کمک می‌کند. علاوه‌براین، مصرف مکمل‌های ورزشی به روند نتیجه گرفتن از تمرینات نیز سرعت می‌بخشد.

بروز دردهای عضلانی بعد از بدنسازی به دلیل تغییر برنامه ورزشی 

درد عضلانی تاخیری (DOMS)؛ علت خستگی و کوفتگی بدن بعد از ورزش

DOMS نتیجه پارگی کوچک در عضلات است که بر اثر تمرین‌های سخت بدنسازی ایجاد می‌‌شود. درد عضلانی تاخیری اغلب در افراد تازه‌کار و کسانی که چند ماه از ورزش فاصله گرفته‌اند رخ می‌دهند. دردهای DOMS در هنگام ورزش احساس نمی‌شوند؛ این عارضه معمولاً در 24 تا 48 ساعت پس از فعالیت ورزشی شدید آغاز شده و ممکن است تا ۷۲ ساعت ادامه داشته باشد.

حساسیت  عضلات به لمس، خستگی عضلانی، تورم در عضلات آسیب دیده و کاهش دامنه حرکت را می‌توان از علائم DOMS و بدن درد بعد از بدنسازی دانست. در انواع مکمل‌های ورزشی، استخوان و مفاصل،‌ مکمل بانوان و مکمل‌های آقایان ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی وجود دارد که از آن‌ها می‌توان برای کاهش و کنترل این علائم استفاده کرد. 

بدن درد بعد از بدنسازی نشانه چیست؟ التهاب عضلات و آسیب به فیبرهای عضلانی

در نتیجه انجام تمرینات ورزشی شدید، خصوصا بالاتر از قابلیت فعالیت بدنی، پارگی‌های ریزی در فیبرهای عضلانی ایجاد می‌شود که باعث التهاب و آسیب به بافت عضلانی خواهد شد. این آسیب‌ها باعث افزایش فعالیت سلول‌های المنت‌های خونی و التهاب می‌شوند که منجر‌به درد و تورم عضلات خواهد شد. 

پس از انجام تمرینات ورزشی، بدن شما نیاز به زمان برای بازیابی عضلات و کاهش التهاب دارد. تغذیه مناسب، استراحت کافی و گرم کردن قبل از تمرین احتمال آسیب به فیبرهای عضلانی و التهاب عضلات را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر این، مصرف انواع مکمل استخوان و مفاصل با مشورت پزشک نیز به درمان گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی و هم‌چنین التهاب مفاصل کمک می‌کند. 

بدن درد بعد از بدنسازی؛ نشانه‌ای از التهاب عضلات و آسیب به فیبرهای عضلانی

انجام اشتباه تمرین‌های بدنسازی؛ شایع‌ترین علت بدن درد بعد از ورزش

یکی از اشتباهات رایج برخی از ورزشکاران مبتدی این است که گمان می‌کنند با بیشتر ورزش کردن به نتیجه ایده‌آل‌تری می‌رسند. هم‌چنین دسته‌ای دیگر از ورزشکاران تصور می‌کنند که هر چه درد بیشتری بعد از انجام حرکات بدنسازی داشته باشند، دستاورد بهتری در این ورزش خواهند داشت. این تصورات در مورد ورزش بدنسازی کاملا اشتباه است؛ چرا که با این روند نه‌تنها نتیجه مثبتی دریافت نمی‌کنید؛ بلکه به عضلات و مفاصل خود نیز آسیب می‌رسانید. 

بسیاری از افراد با پیش گرفتن این روند دچار دردهای شدید عضلانی پس از ورزش می‌شوند. اگر تا‌کنون شما نیز با هر بار تمرین‌های سفت و سخت بدنسازی دچار بدن درد بعد از ورزش شده‌اید، حتما به نحوه تمرین کردن خود و هم‌چنین بازه زمانی مشخص ورزشتان توجه کنید. در‌صورتی‌‌که قصد کاهش و بهبود گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی را دارید نیز پیشنهاد می‌کنیم از قرص‌های جوشان مخصوص استخوان و مفاصل نیچرز پلنتی استفاده کنید. شما می‌توانید قیمت قرص جوشان نیچرز پلنتی با ترکیبات مختلف و طعم‌های متنوع را از داروخانه‌های استعلام گرفته و پس از مشورت پزشک برای خرید آن اقدام کنید.

معرفی راهکارهای رفع بدن درد بعد از بدنسازی

در ادامه بررسی علت بدن درد بعد از ورزش باید به راهکارهایی که انجام آن‌ها باعث رفع این بدن درد می‌شود نیز اشاره‌ایم داشته باشیم. اصلی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای رفع گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی شامل موارد زیر می‌شود: 

  • دوش آب گرم بگیرید.
  • انجام ماساژ نیز به رفع بدن درد بعد از بدنسازی کمک می‌کند. 
  • با مشورت پزشک از مسکن‌های موضعی استفاده کنید. 
  • از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

علاوه‌بر موارد فوق، توجه به رژیم غذایی و هم‌چنین مصرف مواد غذایی سالم و سرشار از پروتئین نیز به بهبود سریع‌تر درد عضلات نیز کمک می‌کند. در انواع مکمل‌های غذایی ترکیبات مختلفی وجود دارد که در کاهش دردهای عضلانی نقش موثری ایفا می‌کنند. البته توجه داشته باشید که در برخی افراد دردهای عضلانی پس از ورزش، به‌ علت کم‌خونی بیش‌ازحد تشدید می‌شوند. این دسته از افراد برای مصرف هرگونه مکمل دارویی باید با پزشک مشورت کنند تا پزشک علاوه‌بر مصرف مکمل‌های ورزشی، بهترین مکمل آهن را نیز برای‌شان تجویز کند. 

کمپرس سرد و گرم؛ راهکاری برای رفع بدن درد بعد از بدنسازی

پیشگیری از گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی

بروز دردها و گرفتگی عضلات پس از ورزش امری اجتناب‌ناپذیر بوده که در اغلب مواقع نیز کاملا طبیعی است. با انجام برخی از اقدامات می‌توان شدت درد بعد از ورزش بدنسازی را کمتر کرده و از بروز آن‌ نیز جلوگیری کرد. این اقدامات شامل موارد زیر خواهند شد: 

  • حرکات کششی سبک انجام دهید.
  • به قدر کافی پروتئین مصرف کنید.
  • آب کافی بنوشید.
  • گرم کردن پیش از شروع تمرین را جدی بگیرید. 
  • سرد کردن پس از پایان تمرینات را فراموش نکنید. 

یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از بدن درد بعد از ورزش این است که تمرینات خود را به آرامی شروع کنید و رفته‌رفته شدت آن را افزایش دهید. با این روند دیگر عضلات شما دچار التهاب و درد نخواهند شد. البته با مصرف غذاها و مکمل‌های حاوی مواد معدنی هم‌چون منیزیم نیز می‌توانید از بروز دردهای عضلانی تاخیری و هم‌چنین آسیب به فیبرهای عضلانی جلوگیری کنید. محصول قرص جوشان منیزیم نیچرز پلنتی یکی از مکمل‌های تاثیرگذار بر بهبود درد مفاصل و دردهای عضلانی پس از ورزش است تاثیر چشمگیری بر کاهش بدن درد دارد. 

پیشگیری از گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی با گرم و سرد کردن 

درمان گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی به کمک مکمل‌های دارویی 

در این مقاله به سوال «بدن درد بعد از بدنسازی نشانه چیست» پاسخ داده و علت خستگی و کوفتگی بدن بعد از ورزش را بررسی کردیم. بدن درد بعد از ورزش معمولاً بین ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد. البته تعداد روزهای مورد‌نیاز برای ریکاوری با شدت تمرین‌تان ارتباط مستقیم دارد. اگر شدت بدن دردتان بعد از ورزش چندان زیاد نباشد، در عرض ۱ الی ۲ روز این دردها بهبود خواهند یافت. 

برخی از افراد مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌های متنوعی را برای جلوگیری از دردهای عضلانی استفاده می‌کنند. یکی از ویتامین‌هایی که تاثیر چشمگیری بر کاهش دردهای عضلات بعد از ورزش دارد، ویتامین C است. برای بسیاری از ورزشکاران این سوال مطرح می‌شود که «قرص ویتامین سی را کی بخوریم؟» ما در مقاله «بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین c» اطلاعات دقیقی در این زمینه به شما داده‌ایم. 

اگر در زمینه درمان گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی تجربیاتی دارید، خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربیاتتان را با ما و سایر همراهان نیچرز پلنتی به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علت بدن درد بعد از بدنسازی چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.