کمبود کدام ویتامین باعث سرگیجه میشود؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی ویتامین‌های موثر بر جلوگیری یا رفع سرگیجه

آشنایی با ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث سرگیجه می‌شود

ویتامین‌ها به‌عنوان مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی انسان‌ها نقش‌های بسیار حیاتی ایفا می‌کنند. از جمله عوارض کمبود ویتامین‌ها می‌توان به سرگیجه اشاره کرد. بسیاری از ویتامین‌های لازم بدن روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند و از ایت‌رو تعادل بدن را برقرار خواهند کرد. ازاین‌رو در صورت کم بودن سطح این نوع از ویتامین‌ها تعادل بدن برهم خواهد کرد و در نتیجه دچار سرگیجه می‌شوید. در این مقاله، کمبود ویتامین‌های B12 ،D ،C ،E و K در ایجاد سرگیجه می‌پردازیم و اهمیت مصرف مناسب این ویتامین‌ها در جلوگیری از این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

کمبود ویتامین B12؛ از بین رفتن میلین‌های عصبی و ایجاد سرگیجه

B12 یکی از ویتامین‌هایی است که برای پاسخ به سوال «کمبود کدام ویتامین باعث سرگیجه میشود» می‌توان آن را بررسی کرد. ب 12 یک ویتامین مهم از گروه B است که نقش حیاتی در سیستم عصبی دارد. این ویتامین نقش حیاتی در تولید و حفظ میلین‌های عصبی دارد که پوشش مهمی برای اعصاب ایجاد کرده و انتقال پیام‌های عصبی را تسهیل می‌کنند. با کمبود ویتامین B12 میلین‌های عصبی ضعیف شده و در انتقال پیام‌های عصبی و تعادل اختلال ایجاد می‌شود. این اختلالات سیستم عصبی به سرگیجه، ناتوانی در تعادل و مشکلات حافظه و تمرکز منجر خواهد شد. 

شما می‌توانید با مصرف جگر قرمز، گوشت سفید و قرمز در کنار لبنیات،‌ کمبود B12 را برطرف کنید. ناگفته نماند گوشت قرمز و جگر مقادیر کمی آهن نیز دارند؛ اما برای جلوگیری از کمبود آن بهتر است زیر نظر پزشک، مکمل های آهن را مصرف کنید. 

کمبود ویتامین B12؛ از بین رفتن میلین‌های عصبی و برهم زدن تعادل بدن

ویتامین D؛ عاملی مهم در عملکرد سیستم عصبی و جلوگیری از سرگیجه

ویتامین D نقش مهمی در عملکرد سیستم عصبی ایفا می‌کند. ویتامین D تأثیر بزرگی در تعادل بدن داشته و از طریق تنظیم تعادل بدن و انتقال پیام‌های عصبی به آن کمک خواهد کرد. کمبود این ویتامین به تخریب سلول‌های عصبی و اختلالات در انتقال پیام‌های عصبی منجر می‌شود، که این امر سرگیجه و از دست دادن تعادل را به همراه دارد. 

همچنین، کمبود ویتامین D باعث ضعف عضلات و اختلالات تعادل خواهد شد که در این صورت افزایش خطر تصادفات و سقوط را افزایش می‌دهد. در کل، کمبود ویتامین D به علل مختلفی باعث سرگیجه و اختلالات تعادل در انسان‌ها می‌شود. کمبود ویتامین دی باعث ایجاد ناهنجاری‌های بسیاری خواهد شد، از‌همین رو ویتامین دی در قرص ویتامین برای زنان و مردان وجود دارد. 

کمبود ویتامین C؛ تخریب عروق خونی و ایجاد سرگیجه

کمبود ویتامین C (یا همان ویتامین آسکوربیک اسید) عوارض منفی بر سلامتی انسان دارد و از جمله این عوارض می‌توان به سرگیجه اشاره کرد. ویتامین C نوعی آنتی‌اکسیدان قوی است که نقش مهمی در حفظ سلامت عروق خونی دارد. کم بودن سطح ویتامین C به تخریب عروق خونی و ضعیف شدن دیواره‌های عروق منجر خواهد شد. این امر خونریزی یا پارگی عروق در سیستم عصبی مرکزی یا دستگاه گوارش را به همراه دارد که علائمی از جمله سرگیجه و اختلالات تعادل را به همراه خواهد داشت.

ناگفته نماند که کمبود شدید ویتامین سی در آقایان، قدرت باروری را کاهش می‌‌دهد. به‌همین خاطر آقایان باید همواره در کلیه سنین از مولتی ویتامین مینرال اقایان یا سایر برندها استفاده کنند. 

ویتامین C در بدن؛ عاملی موثر بر تخریب عروق خونی و ایجاد سرگیجه

کمبود ویتامین E؛ تخریب سلول‌های عصبی و ایجاد اختلال‌های تعادلی

ویتامین E به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان حیاتی در حفظ سلامت سلول‌ها و بافت‌های بدن اهمیت دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت سلول‌های عصبی ایفا می‌کند. کمبود ویتامین E باعث تخریب سلول‌های عصبی و اختلال در انتقال پیام‌های عصبی می‌شود که این امر منجر به سرگیجه و اختلالات تعادل منجر می‌شود. ویتامین E علاوه‌بر این که نقش مهمی در حفظ سلامت عروق خونی دارد، کمبود آن به آسیب دیواره‌های عروق خونی و اختلالات در جریان خون منجر می‌شود. این مشکلات باعث سرگیجه و اختلالات تعادل خواهند شد. 

با مصرف قرص ویتامین e زیر نظر پزشک، می‌توان از تخریب سلول‌های عصبی جلوگیری کرد. البته در ترکیب‌های بهترین قرص ویتامین برای لاغری نیز ویتامین e دیده می‌شود؛ زیرا سموم بدن را دفع کرده و از چاقی جلوگیری می‌کند. 

کمبود ویتامین E؛ تخریب سلول‌های عصبی و ایجاد اختلال‌های تعادلی

کمبود ویتامین A؛ کاهش دید و ایجاد سرگیجه

ویتامین A برای سلامت چشم‌ها و بافت‌های بدن ضروری است و تاثیر بسیاری در دید شب دارد. کمبود ویتامین A به نقصان دید در شب (نیکتالوپی) منجر می‌شود و باعث افزایش سرگیجه در شرایط کم نوری یا تاریکی خواهد شد. همچنین، ویتامین A نقش مهمی در حفظ بافت‌های مختلف بدن ایفا می‌کند و کمبود آن به دیواره‌های عروق خونی آسیب می‌رساند؛ در ادامه کمبود این ویتامین باعث اختلالات در عرضه خون به مغز و سرگیجه خواهد شد. 

به‌طورکلی، مصرف مناسب ویتامین A در رژیم غذایی انسان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا از این عوارض جلوگیری شود. علاوه‌بر این، برای داشتن استخوان‌های سالم، باید مصرف ویتامین a را در برنامه غذایی خود داشته باشید. البته vitamin A به عنوان ویتامین تقویت استخوان هم شناخته می‌شود؛ زیرا با ترشح رتینول به استقامت استخوان‌ها کمک می‌کند. 

ویتامین K؛ موثر بر ایجاد تعادل جریان خون و جلوگیری از مشکلات تعادلی

ویتامین K برای تعادل خون و جلوگیری از خونریزی ضروری است. کمبود ویتامین K به ضعف فرآیند انعقادی و تاخیر در توقف خونریزی منجر می‌شود و در نتیجه، سرگیجه ناشی از نبود تعادل در جریان خون و انتقال اکسیژن به مغز را توجیه می‌کند. همچنین، کمبود ویتامین K به انجماد کلسیم در عروق و بافت‌های ناحیه داخل‌سری منجر می‌شود که این امر نیز به اختلالات تعادل و سرگیجه ختم خواهد شد. 

به‌طورخلاصه، مصرف مناسب ویتامین K در رژیم غذایی ضروری است تا از عوارضی چون سرگیجه به دلیل مشکلات خونریزی و تنظیم کلسیم در بدن جلوگیری شود. ویتامین c فقط در منابع غذایی وجود دارد و به‌صورت قرص تولید نشده است. اما شما می‌توانید سایر قرص‌های تقویتی مانند قرص جوشان اکسلنت سی ۲۰۰۰ یا قرص آن را همین حالا خریداری کنید. 

ویتامین K؛موثر بر ایجاد تعادل در جریان خون و جلوگیری از سرگیجه

مراجعه به پزشک برای تشخیص علت سرگیجه

ویتامین‌ها نقش مهمی در حفظ سلامت عصبی، عروق خونی، بافت‌های بدن و تعادل خون دارند. کمبود ویتامین‌هایی چون B12 ،D ،C ،E و K به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به ایجاد سرگیجه و اختلالات تعادل منجر خواهند شد. به‌طورکلی در مواجهه با سرگیجه برای ارزیابی سطوح ویتامین‌ها، مراجعه به پزشک بسیار حیاتی است. درصورتی‌که سرگیجه شما به دلیل کمبود ویتامین‌ها باشد، پزشک مکمل‌هایی را برای رفع این موضوع خواهد داد. ازاین‌رو برای یافتن علت دقیق سرگیجه باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم را نیز انجام دهید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کمبود کدام ویتامین باعث سرگیجه میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.