آشنایی با عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین در نیچرز پلنتی

با مضرات مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها بر بخش‌های مختلف بدن آشنا شوید.

زمانی که درباره ویتامین‌ها صحبت می‌شود، همه افراد به فواید آن فکر می‌کنند. همه ما اکثر اوقات نگران کمبود ویتامین‌ها در بدن هستیم و به دنبال روش‌هایی برای جبران این کمبود می‌گردیم؛ به همین دلیل ممکن است به مصرف خودسرانه انواع ویتامین روی بیاوریم؛ ولی می‌دانید مصرف بیش از حد مولتی ویتامین چه مضراتی دارد؟ موضوعی که بسیاری از ما به آن فکر نمی‌کنیم، مسمومیت بر اثر مصرف بیش از حد ویتامین‌ها است. به دلیل اهمیت این موضوع که کمتر به آن توجه می‌شود، در ادامه عوارض مصرف مولتی ویتامین‌ها، بیش از مقدار موردنیاز بدن را بررسی می‌کنیم. اگر تا به امروز بدون مشورت پزشک انواع مولتی ویتامین‌ها را مصرف می‌کردید، فعلاً دست نگه‌ دارید و تا پایان این مطلب را حتما مطالعه کنید.

مضرات مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها بر بخش‌های مختلف بدن

برای پاسخ به سؤال «مصرف بیش از حد مولتی ویتامین چه مضراتی دارد؟»، عوارض ناشی از مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها بر بخش‌های مختلف بدن را به‌ صورت مجزا بررسی می‌کنیم. عموم مردم گمان می‌کنند مصرف انواع مولتی ویتامین تولید شده در یک شرکت دارویی معتبر، به هر میزان بی‌خطر است؛ یا اگر فایده‌ای نداشته باشد، ضرری نیز نخواهد داشت؛ با این حال، نتیجه تحقیقات علمی نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد برخی از ویتامین‌ها مانند: A،  Eو C نه‌تنها به پیشگیری از بیماری‌ها کمک نمی‌کند، بلکه برای سلامتی مضر است.

عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین بر کلیه‌ها و مثانه

مصرف انواع مکمل تقویت عمومی بدن شاید در نگاه اول فقط باعث بهبود وضعیت سلامت بدن شود؛ با این حال، در صورت مصرف بیش از حد، به‌مرورزمان تاثیر خود را بر اعضای مختلف بدن نشان می‌دهد. کلیه‌ها و مثانه اعضایی از بدن هستند که تحت‌تاثیر مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها قرار می‌گیرند. یکی از اولین نشانه‌های عوارض ناشی از مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها بر کلیه، ادرار ابری یا کدر است. رسوب ویتامین‌ها در کلیه و مثانه، احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد و ادرار ابری یکی از علائم داشتن سنگ کلیه است.

ادرار ابری؛ عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین بر کلیه و مثانه

عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین بر چشم‌ها، گوش، حلق و بینی

در پاسخ به سوال «مصرف بیش از حد مولتی ویتامین چه مضراتی دارد؟»، تاثیر این موضوع بر چشم، گوش، حلق و بینی را بررسی می‌کنیم. مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها، ممکن است خود را با علائم خشکی و ترک خوردن لب‌ها نشان دهد. هم‌چنین مصرف بیش از حد ویتامین a موجب بروز مشکلات بینایی خواهد شد.

عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ بر قلب و خون

یکی از اولین بخش‌های بدن که تحت‌تاثیر مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها قرار میٰ‌گیرد، قلب و سیستم گردش خون است. مصرف بیش از حد برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین D، نه‌تنها به بهبود وضعیت قلب کمک نمی‌کنند، بلکه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز افزایش می‌دهد. مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌های حاوی کلسیم، احتمال رسوب پلاک در شریان‌ها و آسیب قلبی را افزایش می‌دهد.

عوارض زیاده‌روی در مصرف مولتی ویتامین‌‌ها بر سیستم عصبی

نحوه عملکرد سیستم عصبی ارتباط تنگاتنگی با نوع تغذیه و مواد دریافتی توسط بدن دارد. درصورتی‌که در مصرف مولتی ویتامین‌‌ها زیاده‌روی کنید، ممکن است شاهد افزایش میزان تحریک‌پذیری خود باشید. خستگی و سردرد از دیگر تاثیرات منفی مصرف بیش از حد مولتی ویتامین بر سیستم عصبی است.

عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین بر سیستم گوارشی

معده و سیستم گوارشی به‌سرعت تحت‌تاثیر رژیم غذایی ما قرار می‌گیرند. از جمله عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین بر معده و سیستم گوارشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از دست دادن اشتها
  • یبوست (ناشی از زیاده‌روی در مصرف آهن یا کلسیم)
  • اسهال (در موارد حاد اسهال خونی)
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • دل درد
  • کاهش وزن (در اثر مصرف بیش از حد مولتی ویتامین در طولانی مدت)

یبوست یکی از رایج‌ترین عوارض مصرف بیش از حد مکمل‌های آهن و کلسیم در کودکان است؛ بنابراین پیش از تهیه مکمل کودک، با پزشک اطفال مشورت کنید. درصورتی‌که ناراحتی معده و تغییرات حاد در سیستم گوارشی بیش از ۲ روز ادامه داشت، سریعا به مطب پزشک مراجعه کنید.

یبوست؛ عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین در کودکان

تاثیرات منفی زیاده‌روی در مصرف مولتی ویتامین بر پوست و مو

اکثر افراد در اولین برخورد با ریزش مو یا پوستی که شفاف نیست، به مصرف خودسرانه مولتی ویتامین‌ها روی می‌آورند. درصورتی‌که ابتدا باید کمبودهای بدن را تشخیص داد و سپس، مولتی ویتامینی با مناسب‌ترین ترکیبات را مصرف کرد. بسیاری از افراد بعد از استفاده خودسرانه ویتامین‌ها، بیش از نیاز بدن، قرمز شدن پوست و حساسیت‌های پوستی را تجربه می‌کنند. پوست خشک و ترک‌خورده، خارش یا سوزش پوست، بثورات پوستی، حساسیت به آفتاب و احتمال آفتاب‌سوختگی بیشتر از دیگر عوارض ناشی از مصرف مولتی ویتامین بر پوست هستند. ریزش مو یکی از اتفاقات رایج بعد از مصرف بیش از اندازه بعضی ویتامین‌ها در درازمدت است.

زیاده روی در مصرف مولتی ویتامین ها و تاثیرات آن بر ماهیچه‌ها و مفاصل

برخلاف تصور بسیاری از افراد، مصرف مولتی ویتامین‌ها همیشه هم باعث بهبود وضعیت عضلات و مفاصل بدن نمی‌شود. در صورت مصرف خودسرانه مولتی ویتامین‌ها در درازمدت، ممکن است علائم زیر را در بدن خود احساس کنید:

  • ضعف عضلانی
  • کاهش تراکم استخوان‌ها

مصرف بسیاری از مولتی ویتامین‌ها در دوزهای بالا و برای مدت طولانی، عوارض جانبی مانند لکه‌دار شدن دندان‌ها، ضعف عضلانی و احساس کرختی را افزایش می‌دهند.

روش مصرف مولتی ویتامین ها؛ چه کسانی باید مولتی ویتامین بخورند؟

برای جلوگیری از عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین، پیش از مصرف هرگونه مکمل با پزشک مشورت کنید. انجام آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص کمبودهای بدن، تعیین دوز دقیق مصرف و ویتامین‌های موردنیاز بدن به شما کمک خواهد کرد. در محصولات نیچرز پلنتی دوز مناسب از انواع ویتامین‌ها وجود دارد که مصرف آن‌ها با مشورت پزشک و دکتر داروساز هیچ‌گونه مسمومیتی ایجاد نخواهد کرد. افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای که قادر به دریافت مواد معدنی و ویتامین‌‌ها به مقدار لازم نیستند، با انجام آزمایش‌‌های مربوطه و مشورت پزشک باید مولتی ویتامین مصرف کنند. عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین در کودکان نیز ممکن است رخ دهد؛ بنابراین پیش از تهیه مولتی ویتامین برای کودک خود حتماً با پزشک اطفال مشورت کنید.

اطلاع از نحوه مصرف مولتی ویتامین با مشورت پزشک

جلوگیری از عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین با مصرف دوز مناسب

در این مقاله با بررسی عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌‌ها بر قسمت‌های مختلف بدن، به سؤال «مصرف بیش از حد مولتی ویتامین چه مضراتی دارد؟» پاسخ کاملی دادیم. مصرف بیش از حد ویتامین‌ها بدون در نظر گرفتن نیاز بدن، ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری برای سلامتی به همراه داشته باشد؛ بنابراین باید پیش از مصرف هرگونه ویتامین، آزمایش‌های تشخیصی را انجام دهید و با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

مقدار دوز ویتامین‌ها در محصولات نیچرز پلنتی به‌گونه‌ای در نظر گرفته شده‌ است که مصرف آن برای افراد با وضعیت سلامت قابل‌قبول، هیچ‌گونه عوارضی را به همراه نخواهد داشت. با این حال، از انجام آزمایش و مشورت با پزشک یا دکتر داروساز درباره نحوه مصرف مولتی ویتامین و دوز آن، غافل نشوید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آشنایی با عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.