پیشگیری از سرماخوردگی با رعایت این ۷ نکته

دسته‌بندی مقاله: مقالات
شرح نکات موثر برای پیشگیری از سرماخوردگی

آشنایی با روش‌های موثر برای پیشگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها به‌خصوص در فصل سرما است که به‌دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف ایجاد می‌شود. این بیماری ممکن است باعث ایجاد اختلال در کارهای روزمره شما شود. با تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل ویتامین‌ها و مواد معدنی در سطح بدن می‌توان از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کرد. به همین دلیل پیشگیری از سرماخوردگی حائز اهمیت است. در این مقاله نکاتی را در رابطه با پیشگیری از سرماخوردگی بیان کردیم که با اطلاع از آن‌ها می‌توانید احتمال ابتلا به این بیماری را تا حد مطلوبی کاهش دهید.

1. تقویت سیستم ایمنی با مصرف مکمل‌ها برای پیشگیری از سرماخوردگی

سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است و وظیفه دفاع‌ در برابر عوامل بیماری‌زا را دارد. این سیستم در بدن ویروس‌ها و باکتری‌های عامل بیماری را شناسایی می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.با‌این‌حال سبک زندگی، رژیم غذایی نامناسب، استرس مزمن و کمبود خواب بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی می‌گذارند.

مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، مثل میوه‌ها، سبزی‌‌ها، گوشت‌ و ماهی‌ها عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. همچنین، مصرف مکمل‌ها و قرص جوشان تقویت سیستم ایمنی مانند زینک، سلنیوم و ویتامین‌ C و ویتامین‌های گروه B نیز در افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی بی‌تاثیر نخواهند بود.

تقویت سیستم ایمنی بدن؛ برای شناسایی و نابودی ویروس‌ها و باکتری‌ها

2. مصرف ویتامین D؛ جلوگیری از سرماخوردگی و عفونت

ویتامین D یکی از ویتامین‌های مهم برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی است. بدن برای مقابله با عفونت به ویتامین D نیاز دارد؛ ازاین‌رو، کمبود این ویتامین امکان ابتلا به عفونت و بیماری را افزایش می‌دهد. طبق گزارش موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH)، اغلب بزرگسالان باید روزانه مقدار ۶۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D برای پیشگیری از سرماخوردگی مصرف کنند. 

بدن، ویتامین دی را از طریق نور آفتاب تولید می‌کند. اما ممکن است برخی افراد به دلیل کمبود تماس کافی با آفتاب، نیاز به مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین نیز داشته باشند. گوشت گاو، زرده‌ی تخم مرغ، شیر، پنیر، و قارچ از مهم‌ترین منابع ویتامین D محسوب می‌شوند. همچنین، در صورت تشخیص کمبود این ویتامین پس از مشورت با پزشک، مکمل تقویتی کودکان و بزرگسالان حاوی ویتامین دی را تهیه کنید تا سطح این ویتامین در بدن تنظیم شود.

3. مصرف مکمل روی؛ روشی موثر برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی

روی یک ماده معدنی حیاتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که رشد ویروس‌ها را کاهش می‌دهد. مصرف قرص جوشان و مکمل‌های حاوی روی به تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرماخوردگی کمک می‌کند. همچنین، مصرف روی هنگام سرماخوردگی، مدت زمان و شدت علائم بیماری را کاهش خواهد داد. البته قبل از مصرف هرگونه مکمل باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

مصرف مکمل روی؛ راه‌حلی موثر برای پیشگیری از سرماخوردگی

4. ورزش منظم؛ افزایش گردش خون و اکسیژن‌رسانی در بدن برای جلوگیری از سرماخوردگی

ورزش منظم با سطح سختی متوسط مانند دوچرخه‌سواری و شنا به افزایش گردش خون و اکسیژن‌رسانی در بدن کمک کند که افزایش مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری‌زا را به‌دنبال دارد. همچنین با انجام ورزش منظم، قلب و عروق تقویت می‌شوند و انرژی بدن افزایش خواهد یافت. 

استفاده از مکمل‌ها در کنار ورزش، مقاومت بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا دوچندان خواهد کرد. به‌طور مثال، مصرف قرص جوشان نیچرز پلنتی با طعم لیمو همراه با ورزش سلامت سیستم ایمنی بدن را تضمین می‌کند. این قرص جوشان حاوی آسکوربیک اسید است که به تامین ویتامین ث کمک خواهد کرد. البته پیش از مصرف هرگونه مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

5. خواب کافی برای پیشگیری از سرماخوردگی

هنگام خواب، بدن شروع به ترمیم خود می‌کند. ازاین‌رو، خواب زمان مناسبی برای غلبه بر باکتری یا ویروس فعال در بدن محسوب می‌شود. به‌ همین دلیل، درصورتی‌که خواب کافی نداشته باشید ویروس‌ها و باکتری‌ها در بدن افزایش می‌یابند؛ در نتیجه، مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری‌های خواهید شد. 

افرادی که به‌دلیل شرایط زندگی و کار خود امکان خواب به مدت ۷ تا ۹ ساعت را ندارند، با مصرف مکمل خانم ها و آقایان به تجویز پزشک می‌توانند ضرر کمبود خواب را کاهش دهند؛ زیرا مکمل‌ها بخشی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن که هنگام خواب به‌وجود می‌آیند را به بدن می‌رسانند. باتوجه‌به تفاوت‌های نیاز بدن خانم‌ها و آقایان، بهتر است افراد از مکمل مخصوص جنسیت خود استفاده کنند. 

خواب کافی؛ پیشگیری از سرماخوردگی با غلبه به ویروس‌ها هنگام خواب

6. مصرف پروبیوتیک؛ تقویت ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی 

پروبیوتیک‌ها، مواد مفیدی هستند که به حفظ تعادل میکروب‌های مفید در دستگاه گوارش کمک می‌کنند. تعادل صحیح این میکروب‌ها، مقاومت بدن در برابر انواع بیماری‌ها را افزایش خواهد داد. ازاین‌رو، مصرف مواد غذایی مثل دوغ کفیر، ماست پروبیوتیک یا دیگر مواد غذایی تخمیری، باعث پیشگیری از سرماخوردگی می‌شوند. 

از سوی دیگر، مصرف پروبیوتیک برای جلوگیری از عفونت رحمی و ادراری به خانم‌ها بسیار پیشنهاد می‌شود. به‌همین دلیل، مصرف مکمل‌های تقویتی مانند مولتی ویتامین برای زنان بالای 50 سال و مولتی ویتامین مینرال که شامل دوز کمی از پروبیوتیک هستند، به خانم‌ها بسیار پیشنهاد می‌شود. با مصرف این مکمل‌ها به تجویز پزشک می‌توانید بدن خود در برابر عفونت‌های داخلی تاحدودی مقاوم کنید.

7. استفاده از دستگاه‌های بخور آب؛ مرطوب نگه‌داشتن غشای مخاطی برای پیشگیری از سرماخوردگی

کمبود رطوبت مجاری تنفسی را خشک خواهد کرد که با خشک شدن مجاری تنفسی، میکروب‌های موجود در سینوس به‌راحتی از بین نخواهند رفت. برای مرطوب نگه‌داشتن غشای مخاطی و پیشگیری از سرماخوردگی به‌محض احساس خشکی هوا از دستگاه بخور استفاده کنید. 

در فصول سرد سال که سرماخوردگی شیوع پیدا می‌کند، استفاده از دستگاه‌های بخور و مصرف ویتامین سی در کنار هم برای تقویت بدن و جلوگیری از سرما‌خوردگی بسیار موثر خواهد بود. برای تقویت دوچندان سیستم ایمنی بدن، بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین c هنگام صبح و پیش از میل کردن صبحانه خواهد بود.

استفاده از دستگاه بخور؛ مرطوب نگه‌داشتن غشای مخاطی برای پیشگیری از سرماخوردگی

پیشگیری از سرماخوردگی با تقویت بدن و مصرف مکمل‌ها به تجویز پزشک

در این مقاله، به بررسی روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن پرداختیم. تقویت سیستم ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردار است و باعث کاهش ابتلا به بیماری‌ها و بهبود کیفیت زندگی می‌شود. تغذیه مناسب با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی، ورزش منظم و خواب کافی از جمله روش‌های تقویت سیستم ایمنی محسوب می‌شوند. 

همچنین، استفاده از دستگاه بخور و مصرف مکمل‌ها نیز از جمله روش‌های موثر برای جلوگیری از سرماخوردگی است. توجه داشته باشید که برای مصرف مکمل‌ها حتما با پزشک مشورت کنید تا براساس نیاز بدن شما باشند. از اهمیت شناخت و اجرای نکات گفته شده در این مقاله به‌عنوان یک راهنمای سلامتی غافل نشویم تا بدنی سالم و پرانرژی داشته باشیم.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پیشگیری از سرماخوردگی با رعایت این ۷ نکته”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.