کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی ارتباط کمبود ویتامین در بدن و گرفتگی عضلات پا در خواب

آشنایی با ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث گرفتگی عضلات پا در خواب می‌شود.

گرفتگی عضلات به‌ویژه عضله ساق پا در 60 درصد بزرگ‌سالان و 7 درصد از کودکان گزارش شده است. به‌طور‌کلی می‌توان گفت که شایع‌ترین علل گرفتگی عضلات پا، انجام ورزش‌های سنگین، بارداری و عدم تعادل الکترولیت و نمک در بدن است. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد کمبود بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز ممکن است احتمال بروز گرفتگی عضلات پا را تشدید کند. اگر برای‌تان سوال است که کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟ ما در این مقاله به سوال شما پاسخ داده‌ایم؛ پیشنهاد می‌کنیم ۷ دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا به‌راحتی بتوانید علت گرفتگی عضلات پا را تشخیص دهید. 

ارتباط کمبود ویتامین E و  گرفتگی عضلات پا در خواب

ویتامین E یکی از ویتامین‌های مهم در تغذیه ما محسوب می‌شود که نقش مهمی در حفظ سلامت عضلات دارد. این ویتامین به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان شناخته می‌شود و از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. عملکرد ویتامین E در بدن به‌گونه‌ای است که از تخریب اکسیداتیو عامل‌های آسیب‌زا مثل رادیکال‌های آزاد در عضلات پا جلوگیری خواهد کرد. این اکسیدان‌ها ممکن است باعث تضعیف عضلات پا و آسیب‌های سلولی شوند. 

ویتامین E همچنین در کاهش التهاب‌ عضلات پا نیز موثر است. این التهاب‌ها ممکن است باعث درد، تورم و آسیب به عضلات شوند؛ بنابراین با تامین این ویتامین در بدن می‌توانید از این مشکلات و هم‌چنین گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب جلوگیری کنید. به‌منظور تامین ویتامین ای در بدن باید در رژیم غذایی خود مواد غذایی مانند روغن‌های گیاهی، بادام، فندق و تخمه آفتابگردان را بگنجانید. در‌صورتی‌که با کمبود این ویتامین روبه‌رو هستید، بهتر است با مشورت پزشک مکمل‌های حاوی ویتامین E همچون قرص تقویتی برای مردان، زنان و کودکان یا مولتی‌ویتامین‌های جوشان را مصرف کنید.

ویتامین E؛ یکی از ویتامین‌های مهم در جلوگیری از گرفتگی عضلات و بهبود عملکرد آن‌ها 

ویتامین D؛ یکی از ویتامین‌های موثر بر جلوگیری از گرفتگی عضلات پا 

کمبود ویتامین D ممکن است باعث ضعف عضلات و احساس گرفتگی عضلات پا شود. مکمل ویتامین دی نیز هم‌چون قرص جوشان ویتامین سی در جذب کلسیم به استخوان‌ها و عضلات کمک می‌کند. از‌این‌رو کمبود ویتامین D موجب تضعیف عضلات و عملکرد آن‌ها می‌شود؛ بدین‌ترتیب ممکن است منجر‌به بروز مشکلاتی هم‌چون کرامپ و گرفتگی عضلات پا در خواب شود. بدین‌ترتیب یکی از پاسخ‌های حائز‌اهمیت برای سوال «کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟» ویتامین دی است. 

با مصرف منابع خوراکی ویتامین دی مانند قارچ، تخم‌مرغ، میگو و شیر گاو از این ویتامین به‌صورت طبیعی استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز در جذب مقدار کافی از ویتامین D موثر خواهد بود. در‌صورت کمبود ویتامین دی نیز بهتر است با مشورت پزشک از قرص‌ها و مکمل‌های حاوی این ماده مغذی استفاده کنید. 

کمبود ویتامین B12؛ علت گرفتگی ماهیچه پشت پا

ویتامین B12 مکملی مخصوص برای حفظ عملکرد صحیح ماهیچه‌ها و جلوگیری از گرفتگی عضلات هم‌چون ماهیچه‌های پشت پا است. این ویتامین در متابولیسم انرژی و عملکرد عضلات نیز نقش دارد. از‌این‌رو افرادی که با کمبود ویتامین B12 یا کوبالامین مواجه هستند ممکن است گاهی با گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب مواجه شوند. در واقع ویتامین ب۱۲ نقش مهمی در حفظ سلامت عصب‌ها دارد. اگر عصب‌ها به‌درستی کار نکنند، ممکن است عضلات نیز تحت تاثیر قرار بگیرند و علائمی مانند ضعف عضلانی و گرفتگی عضلات به وجود آید.

به‌منظور جلوگیری از این مشکلات بهتر است مواد غذایی سرشار از ویتامین B12 هم‌چون جگر، گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ و لبنیات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. انواعی از مکمل‌ها هم‌چون مولتی ویتامین مخصوص خانم ها، آقایان و مکمل‌های کودکان نیز حاوی ویتامین ب۱۲ هستند که برای تامین این ماده مغذی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

کمبود ویتامین B12؛ علت گرفتگی ماهیچه پشت پا و تضعیف عملکرد عضلات

گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب؛ نشانه‌ای از کمبود ویتامین B6 

آیا برای‌تان سوال است که «کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟» یکی از پاسخ‌ها برای این پرسش، ویتامین B6 است. پیروکسیدین یا ویتامین B6 در بدن به‌عنوان پیام‌رسان عصبی عمل می‌کند و انتقال‌دهنده پیام‌های حسی و حرکتی محسوب می‌شود. کمبود ویتامین B6 موجب بروز اختلالات عصبی و ایجاد مشکل در عملکرد عضلات خواهد شد. به دلیل تاثیر قابل‌توجه این ویتامین بر کاهش گرفتگی عضلات، از ویتامین ب۶ در انواع مکمل استخوان و مفاصل نیز استفاده می‌شود. 

با گنجاندن فلفل، اسفناج، سیب‌‌زمینی، نخود سبز، سیب‌‌زمینی شیرین، کلم بروکلی، مارچوبه و شلغم در رژيم غذایی خود، بدن از ویتامین ب 6 غنی خواهد شد. بدین‌ترتیب می‌توانید با تامین این ویتامین در بدن از گرفتگی عضلات پا، کمر و دست نیز جلوگیری کنید. 

تاثیر قابل‌توجه مواد معدنی بر کاهش اسپاسم و گرفتگی ساق پا 

به گفته برخی متخصصین، کمبود مواد معدنی نیز علت گرفتگی ماهیچه پا پشت در هنگام خواب است. این مواد معدنی شامل کلسیم، منیزیم و پتاسیم می‌شوند. از‌این‌رو در‌صورتی‌که به‌منظور جلوگیری از گرفتگی عضلات پا و برای تامین ویتامین B12 یا B6 از قرص ویتافرو استفاده می‌کنید، با مشورت پزشک می‌توانید مکمل‌های حاوی مواد معدنی را نیز مصرف کنید. 

کمبود کلسیم؛ عاملی برای تشدید گرفتگی رگ‌های پا 

به گفته برخی از پزشکان کلسیم پایین یا تغییر در متابولیسم کلسیم ممکن است باعث گرفتگی عضلات پا شود. این گرفتگی‌ها معمولا در عرض چند دقیقه از بین می‌روند؛ اما امکان دارد بسیار دردناک باشند. اگر معمولا هنگام شب دچار گرفتگی عضلات ران‌ها، ساق پا، بازوها و زیر بغل می‌شوید آن را از علائم اولیه کمبود کلسیم بدانید. 

به‌منظور تامین و جذب کامل کلسیم علاوه‌بر مصرف مکمل‌های حاوی این ماده معدنی، می‌توانید از انواع قرص جوشان اکسلنت سی نیز استفاده کنید. ویتامین سی موجود در این مکمل به جذب بهتر کلسیم در استخوان‌ها و مفاصل کمک کرده و بدین‌ترتیب عملکرد عضلات نیز بهبود پیدا می‌کند. 

کمبود کلسیم؛ یکی از دلایل برای تشدید گرفتگی عضلات پا 

ارتباط کمبود منیزیم و بروز اختلال در عملکرد عضلات پا 

کمبود منیزیم اغلب باعث گرفتگی عضلات پا خصوصا ساق پا می‌شود؛ بنابراین مصرف منیزیم به کاهش قابل‌توجه این علائم کمک می‌کند و عملکرد عضلات را بهبود می‌بخشد. مصرف کافی مواد معدنی و به‌ویژه منیزیم برای انتقال مناسب محرک‌ها بین سلول‌های عصبی اهمیت دارد. گرفتگی عضلات ناشی از کمبود منیزیم معمولاً با دریافت منیزیم کافی با موفقیت درمان می‌شود. به‌منظور دریافت این ماده معدنی به مقدار کافی بهتر است با پزشک مشورت کرده تا مکمل‌های حاوی منیزیم را برای‌تان تجویز کند. 

چنانچه شما با درد ناحیه پاشنه پا نیز مواجه هستید، ممکن است یکی از علل آن کمبود مواد معدنی هم‌چون کلسیم باشد. ما در مقاله «درد پاشنه پا و کمبود ویتامین و مواد معدنی» در این مورد به‌طور کامل توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم که با مطالعه آن اطلاعات مفیدی در مورد علت این درد نیز به دست می‌آورید. 

پتاسیم؛ ماده معدنی مفید برای جلوگیری از گرفتگی و اسپاسم عضلات پا 

در ادامه پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود» بهتر است ماده معدنی مفیدی که در کاهش گرفتگی عضلات پا نقش دارد را نیز معرفی کنیم. پتاسیم یکی از مهم‌ترین یون‌هایی است که برای انجام فعالیت‌های طبیعی بدن و به خصوص ماهیچه‌ها لازم است. 

سلول‌های بدن ما برای انجام کارهای خود به جابه‌جا کردن این یون‌ها نیاز دارند. زمانی که مقدار پتاسیم در بدن ما کاهش پیدا می‌کند،‌ به هیپوکالمی مبتلا می‌شویم. در این مواقع عوارض مختلفی در بدن ما بروز می‌کند که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها گرفتگی عضلات پا است. درصورتی‌که مقدار پتاسیم خون شما به مقدار کمی کاهش پیدا کرده‌ باشد، با تغییر سبک زندگی و مصرف انواع مکمل‌ها می‌توان آن را بهبود بخشید. 

جلوگیری از گرفتگی عضلات پا با تامین پتاسیم مورد‌نیاز بدن از طریق مواد غذایی

برای رفع گرفتگی عضلات پا چه بخوریم؟ مصرف انواع مکمل‌های غذایی تحت نظر پزشک 

در مواقعی کاهش برخی از ویتامین‌ها در بدن باعث ایجاد گرفتگی عضلات پا می‌شود. با‌توجه‌به مطالبی که در این مقاله ذکر شد، بدن شما برای فعالیت ماهیچه‌ها نباید دچار کمبود شدید ویتامین‌ها و مواد معدنی شود؛ درغیر‌این‌صورت ممکن است هنگام خواب با مشکلاتی هم‌چون گرفتگی عضلات پا روبه‌رو شوید. 

در‌این مقاله به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود» پاسخ دادیم؛ اکنون می‌دانید که با تامین چه مواد معدنی و ویتامین‌هایی می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. اگر مشکل گرفتگی عضلات پا به‌شدت و بدون دلیل ظاهر می‌شود، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا دلایل آن به‌درستی تشخیص داده شود. در‌این‌صورت ممکن است مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌های مناسبی را برای کاهش درد و جلوگیری از این عارضه برای‌تان تجویز کند.

شما برای گرفتگی عضلات پا هنگام خواب چه روش‌هایی را پیش گرفته‌اید؟ تجربیات خود را از درمان این عارضه در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.