علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی و اهمیت آن‌ها

دسته‌بندی مقاله: مقالات
علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی

با علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی آشنا شوید تا سلامتی خود و نوزادتان را تضمین کنید.

ترویج شیردهی در سطح جهان، ناجی بیش از 800 هزار زندگی در هر سال است که اکثر آن‌ها نوزادان زیر 6 ماه هستند. از این رو تغذیه با شیر مادر برای نوزادان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مادر در دوران شیردهی بسیاری از ذخایر بدنی خود را در اختیار نوزاد در حال رشد قرار می‌دهد. به همین دلیل در‌صورت جایگزین نکردن مواد معدنی و ویتامین‌ها، نشانه‌های کمبود و حتی فقر غذایی در مادر پدیدار می‌شود. به‌همین دلیل سلامتی نوزاد به تغذیه مناسب مادر و مواد مغذی موجود در شیر او بستگی دارد و در‌صورت کمبود ویتامین در این دوران شاهد علائمی خواهد بود. بیشتر مادران می‌پرسند که علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی چیست؟ با مطالعه این مقاله با نشانه‌های کمبود ویتامین در دوران شیردهی آشنا خواهید شد.

علائم کمبود ویتامین دی در زنان شیرده و اهمیت آن در دوران شیردهی 

برای بررسی علائم کمبود ویتامین دی در زنان شیرده باید بدانید در طول روز دریافت ۶۰۰ واحد بین‌المللی (۱۵ میکروگرم) ویتامین D برای مادران شیرده ضروری است. آیا این دوز تضمین می‌کند که کودک شما ویتامین D کافی را از شیر مادر دریافت کند یا سطح ویتامین D شما در محدوده‌ سالم باقی بماند؟ قطعا‌ً خیر.
مادران ممکن است ویتامین D کافی در بدن خود نداشته باشند تا از طریق شیر به نوزادشان منتقل کنند. توصیه‌های کنونی مبنی بر اینکه نوزادان در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند نیز منجر به کاهش جذب ویتامین D در آن‌ها شده است. در‌این‌صورت عوارضی در بدن مادر بروز می‌کند که نشانه کمبود ویتامین D در زنان است. در ادامه این مقاله از نیچرزپلنتی با این علائم آشنا خواهید شد:
• افزایش خطر شکستگی استخوان ها
• قرار گرفتن در معرض بیماری‌های خود ایمنی
• افسردگی و اسکیزوفرنی
81 درصد از زنان در سنین باروری دچار کمبود ویتامین D هستند. کمبود ویتامین D در مادر شیرده، از طریق شیر مادر، نوزاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین برای جبران این کمبود بهتر است از مکمل‌های حاوی ویتامین D مصرف شود تا بدین ترتیب نوزاد نیز تغذیه سالمی داشته باشد.
علائم کمبود ویتامین دی در زنان شیرده و اهمیت آن در دوران شیردهی 

علائم کمبود ویتامین A در دوران شیردهی چیست؟ 

در ادامه پاسخ به پرسش علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی چیست، باید گفت: وقتی نوزادان متولد می‌شوند، کمترین میزان ذخیره ویتامین A را دارند. در‌حالی‌که برای رشد و توسعه قدرت بینایی و ایجاد یک سیستم ایمنی قوی به مقدار بیشتری از این ویتامین نیاز خواهند داشت. به‌همین دلیل دسترسی به ویتامین A از طریق شیر مادر برای روند رشدی که در ماه‌های اولیه پس از تولد رخ می‌دهد، بسیار ضروری است. در‌صورت کمبود ویتامین A در دوران شیردهی شاهد علائمی خواهیم بود که شامل موارد زیر است:
• مشکلات بینایی که با از دست دادن بینایی در شب شروع می شود.
• خشکی پوست
• تضعیف سیستم ایمنی مادر و کودک
• تاخیر در رشد کودکان
• ناتوانی در افزایش وزن در نوزاد
اگر فکر می‌کنید که ویتامین A کافی را دریافت نمی‌کنید، بهتر است قبل از مصرف یکی از انواع مکمل بانوان یا مکمل‌های حاوی ویتامین A، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک در صورت لزوم آزمایشاتی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که شما و نوزادتان مقدار مناسب از انواع ویتامین‌ها را دریافت نمی کنید.

ویتامین A، ویتامینی ضروری برای رشد نوزاد و سلامت مادر

نقش ویتامین B12 برای مادران در دوران شیردهی و علائم کمبود آن 

نوزادان برای رشد مغز و تولید گلبول‌های قرمز سالم خون به ویتامین B12 نیاز دارند. ویتامین B12 در غذاهای حیوانات و به‌طور عمده گوشت قرمز، ماهی، شیر و فرآورده‌های لبنی و تخم‌مرغ یافت می‌شود. به‌همین دلیل دریافت مکمل ویتامین B12 به‌شدت برای مادرانی که از تغذیه گیاه‌خواری پیروی می‌کنند و در رژیم غذایی خود هیچ محصول حیوانی ندارند، به‌شدت توصیه می‌شود. علائم کمبود ویتامین B12 در دوران شیردهی عبارت‌اند از:
• نوعی کم خونی که این علائم را ایجاد می‌کند: خستگی مفرط، کمبود انرژی در بدن، مشکل در تنفس، سردرد، رنگ پریدگی پوست، افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و کاهش وزن
• التهاب زبان
• ناباروری
• افسردگی
• بی حسی و گزگز دست و پا
کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی، روی کیفیت شیر مادر تاثیر گذار است و میزان ویتامین B12 دریافتی نوزاد را کاهش می‌دهد. به‌همین دلیل به توصیه پزشکان بیشتر نوزادانی که پیش از 1 سالگی مقدار کافی این ویتامین را دریافت نکنند، در سنین کودکی باید از مکمل کودکان استفاده کنند.

تولید گلبول قرمز در نوزادان توسط ویتامین B12 در شیر مادر 

علائم کمبود ویتامین ث در دوران شیردهی چیست؟ نشانه‌های کمبود ویتامین C

بدن ما قادر به تولید ویتامین ث نیست و  این ویتامین در بدن افراد ذخیره نمی‌شود. به‌همین دلیل بانوان در دوران شیردهی باید به‌صورت متداول آن را به بدن خود برسانند تا نوزاد شیرخوار نیاز خود را از این ویتامین تأمین کند. بدن مادر شیرده در اثر کمبود ویتامین C دچار طیفی از علائم می‌شود که این علائم عبارت‌اند:

 • احساس خستگی و ضعف
 • درد در عضلات و مفاصل
 • کبود شدن سریع
 • پوست خشک
 • بزرگ شدن و تغییر رنگ لثه
 • خونریزی لثه
 • مشکل در ترمیم زخم

در ادامه پاسخ به پرسش علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی چیست باید گفت: گنجاندن غذاهای غنی از ویتامین، کمبود ویتامین ث در رژیم غذایی به‌همراه مکمل‌های حاوی ویتامین ث، بهترین راه برای جبران کمبود ویتامین در دوران شیردهی است. مکمل‌ها و محصولات نیچرز پلنتی، حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین ث هستند که پزشکان برای افراد مختلف، خصوصا زنان شیرده، تجویز می‌کنند.

علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین C در دوران شیردهی

کمبود ویتامین K در دوران شیردهی شامل چه علائمی است؟

ویتامین K به دلیل اهمیت آن در تشکیل بسیاری از عوامل انعقادی برای بدن بسیاری ضروری است. نوزادان با مقادیر بسیار کمی ویتامین K در بدن خود متولد می‌شوند. هم‌چنین شیر مادران حاوی مقدار کافی از ویتامین k برای مادر و نوزاد نیست؛ بنابراین بدن مادران در دوران شیردهی باید با مقادیر کافی از این نوع ویتامین تقویت شود. از نشانه‌های کمبود ویتامین کا در دوران شیردهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهولت کبودی روی پوست
 • خونریزی در بینی، لثه، ادرار و مدفوع

ویتامین K برای تشکیل لخته‌های خون و جلوگیری از خونریزی لازم و ضروری است؛ بنابراین برای بهبود سریع زخم‌ها بهتر است با رژیم غذایی مناسب و مصرف مکمل‌‌های حاوی ویتامین k، کمبود این ویتامین در دوران شیردهی را جبران کنید.

تقویت بدن در دوران شیردهی با ویتامین E؛ علائم کمبود این ویتامین در بدن

متخصصان توصیه می‌کنند که خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی از طریق رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌ها، ویتامین E مصرفی خود را افزایش دهند. زیرا این ویتامین خواص بسیاری برای رشد و سلامت کودک دارد. در‌صورتی با کمبود ویتامین E در دوران شیردهی مواجه شوید، شاهد علائمی هم‌چون موارد زیر خواهید بود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در هماهنگی حرکت و راه رفتن
 • بی‌حسی در اندام‌ها
 • مشکلات بینایی
 • مشکلات سیستم ایمنی بدن

در ادامه مبحث «علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی چیست» در مورد ویتامین E باید گفت: این ویتامین در بسیاری از غذاها، مانند روغن‌های خاص، آجیل، گوشت و تخم پرندگان، میوه‌ها و روغن جوانه‌ گندم یافت می‌شود. به‌همین دلیل توصه می‌شود برای جبران کمبود ویتامین ای در بدن این مواد خوراکی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ویتامین E در شیر مادر، عاملی مهم در رشد و سلامت نوزاد

برای استفاده از بهترین قرص مولتی ویتامین در دوران شیردهی به متخصص مراجعه کنید

با‌توجه‌به موارد ذکر شده در این مقاله در مورد پاسخ به سوال «علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی چیست» می‌توان گفت در این دوران حساس، مادران باید به رژیم غذایی و سلامت عمومی بدن اهمیت بسیاری دهند. بر کسی پوشیده نیست که مادران شیرده برای حفظ سلامتی خود و نوزاد، به مواد مغذی بسیاری نیاز دارند. مهم‌ترین مواد مغذی نیز ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، زیرا موجب افزایش انرژی و حفظ سلامت مادر و کودک شیرخوار می‌شوند. از آن‌جایی که تامین این مواد مغذی فقط با استفاده از مواد غذایی سالم دشوار است، مصرف مکمل‌ها نیز در این زمینه به شما کمک بسیاری می‌کند.

تشخیص این موضوع که آیا مواد مغذی کافی را از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنیم یا خیر بر عهده پزشک است. شما در دوران شیردهی با مراجعه به متخصص می‌توانید سلامت عمومی خود را بررسی کرده و مطابق با دستور پزشک از بهترین مولتی ویتامین برای بعد از زایمان استفاده کنید. پس از مشورت با پزشک می‌توانید مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌های مخصوص دوران شیردهی را نیز از سایت نیچرز پلنتی تهیه کنید.

شما برای کمبود ویتامین در دوران شیردهی از چه مکمل‌هایی استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علائم کمبود ویتامین در دوران شیردهی و اهمیت آن‌ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.