لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی پاسخ سوال «لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است» در بلاگ نیچرز

آشنایی با ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث لک سفید روی ناخن‌ می‌شود

ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن همیشه بدون علت رخ نمی‌دهند. ظهور لکه‌های سفید روی ناخن دست و پا گاهی نشانه کمبود ویتامین و املاح معدنی در بدن است. در صورت مصرف نکردن ویتامین‌ها در حد نیاز امکان سفید شدن ناخن پا و دست وجود دارد. البته برای تشخیص دقیق علت سفید شدن ناخن دست و پا باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک باتوجه‌به شرح حال عمومی بیمار و بررسی نتیجه آزمایش‌ها به تجویز مکمل و ویتامین اقدام می‌کند. در این مقاله به بررسی ویتامین‌ها و املاح معدنی ضروری برای حفظ سلامت ناخن‌ها می‌پردازیم. فقط چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب از نیچرز اختصاص دهید تا بدانید «لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است». 

ویتامین B12؛ ویتامینی ضروری برای سلامت و زیبایی ناخن‌ها

یکی از ویتامین‌هایی که نقش موثری بر سلامت و زیبایی ناخن دارد، ویتامین B12 است. کمبود این ویتامین در بدن به‌عنوان یک دلیل لکه های سفید روی ناخن شناخته می‌شود. با ظهور لکه‌های سفید روی ناخن دست و پا به پزشک مراجعه کنید. درصورتی‌که میزان مصرف ویتامین B12 شما در حد مطلوبی نباشد، پزشک به مصرف مواد غذایی سرشار از این ویتامین تجویز می‌کند. 

کمبود ویتامین B12 علاوه‌بر ایجاد لکه سفید روی ناخن دست و پا، منجر به شکنندگی ناخن‌ها نیز می‌شود. شکل ظاهری و رنگ ناخن نیز ممکن است بر اثر کمبود ویتامین B12 در بدن ایجاد شود. ماهی و محصولات لبنی از منابع ویتامین B12 هستند. علاوه‌بر منابع غذایی غنی از این ویتامین، پزشک ممکن است مصرف قرص ویتامین برای ناخن را نیز تجویز کند. از مصرف خودسرانه ویتامین B12 خودداری کنید. 

سفیدی ناخن نشانه چیست؟ کمبود ویتامین ب۱۲

کمبود ویتامین B7؛ یک علت سفیدی ناخن

ویتامین‌های گروه ب نقش موثری در سلامت ناخن‌ها دارند. با مشاهده سفیدی روی ناخن‌ها امکان کمبود ویتامین B7 نیز وجود دارد. کمبود این ویتامین از گروه ب باعث افزایش شکنندگی ناخن دست و پا می‌شود. با جبران کمبود ویتامین B7 در بدن امکان شکنندگی ناخن‌ها از بین می‌رود؛ این ویتامین لایه‌های خارجی ناخن را تقویت می‌کند. برای جبران این ویتامین در بدن از مواد غذایی سرشار از B7 استفاده کنید. علاوه‌بر این، مصرف ultra bit قرص طبق دستور پزشک یا مشورت با دکتر داروساز گزینه مناسبی است. به‌طورکلی مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی بهتر است بدون تجویز پزشک انجام نشود. 

لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است؟ ویتامین سی

یک علت لکه های سفید روی ناخن، کمبود ویتامین C شناخته می‌شود. البته کمبود این ویتامین باعث ایجاد مشکلات دیگری مثل قاشقی شدن ناخن و ایجاد خط های قرمز نیز خواهد شد. کمبود ویتامین سی باعث ضعیف شدن مویرگ‌های خونی زیر ناخن می‌شود؛ به دنبال پارگی این مویرگ‌ها، خط‌های قرمزی زیر ناخن دیده خواهد شد. 

برای جبران کمبود ویتامین سی از منابع غذایی غنی از این ویتامین استفاده کنید. مرکباتی مثل پرتقال و لیمو منبع سرشار از ویتامین C به شمار می‌روند. علاوه‌بر این مواد غذایی، مصرف ویتامین c جوشان نیز برای جبران کمبود این ویتامین ضروری در بدن استفاده می‌شود. 

کمبود ویتامین سی در بدن؛ یک علت خط سفید روی ناخن

گاهی دلیل سفیدی ناخن، کمبود املاح معدنی است

ویتامین‌ها نقش موثری در تقویت‌ لایه‌های ناخن، پوست و مو دارند؛ برای مثال لکه های سفید روی پوست کمبود ویتامین B12، A، E، D و B9 است. علت سفیدی ناخن را نیز بر اثر کمبود ویتامین‌هایی مثل B12 را توضیح دادیم؛ بااین‌حال همه مشکلات ایجاد شده در پوست و ناخن به دلیل کمبود ویتامین نیست. سلامت ناخن‌ها به ویژه با مصرف مواد معدنی ضروری تامین می‌شود. در ادامه این بخش به معرفی دلیل لکه های سفید روی ناخن به دنبال کمبود مواد معدنی ضروری می‌پردازیم.  

کمبود املاح معدنی؛ یکی از دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن دست و پا

آهن؛ یکی از مواد معدنی تاثیرگذار بر سلامت ناخن

کمبود آهن، مشکلات پوستی، ناخن و مو را به همراه خواهد داشت. برای جبران این ماده معدنی از منابع پروتئینی استفاده کنید. علاوه‌بر منابع پروتئینی مثل گوشت قرمز و جگر، کپسول آهن نیز منبع خوبی برای رفع کمبود آهن به شمار می‌رود. 

کمبود کلسیم؛ یکی از دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن

همیشه پاسخ‌های سوال «سفیدی روی ناخن نشانه چیست» به ویتامین‌ها محدود نمی‌شود. گاهی کمبود مواد معدنی مثل کلسیم علت سفید شدن ناخن دست به شمار می‌رود. البته تشخیص اینکه چه ماده‌ای در بدن شما به اندازه ضروری نیست، بر عهده پزشک است. بعد از انجام آزمایش خون، پزشک نتیجه آزمایش را برای تجویز روش‌های درمانی، تفسیر می‌کند. درصورتی‌که کمبود کلسیم در نتیجه آزمایش مشاهده شود، پزشک ممکن است قرص این ماده معدنی ضروری را برای جلوگیری از عوارض کمبود کلسیم تجویز کند. 

در هنگام انجام آزمایش برای بررسی میزان مواد معدنی ضروری در بدن، برخی از ویتامین‌ها نیز بررسی می‌شوند. سنجش میزان ویتامین‌ها در خون بستگی به دلیل مراجعه به پزشک دارد. اگر برای یافتن پاسخ سوال «لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است» به پزشک مراجعه کرده باشید، میزان ویتامین B نیز ارزیابی می‌شود. درصورتی‌که غلظت ویتامین‌های موردنیاز بدن کمتر از حد معمول باشد، پزشک به تجویز بهترین قرص جوشان برای تقویت بدن شما اقدام خواهد کرد. بهتر است که از مصرف خودسرانه ویتامین‌ها بدون مشورت با پزشک یا داروساز خودداری کنید. 

کمبود روی؛ یکی از مواد معدنی موردنیاز برای حفظ سلامت ناخن‌‌ها

کمبود روی یک علت خط سفید روی ناخن به شمار می‌رود. برای جبران کمبود این ماده معدنی از غذاهای دریایی و مرغ استفاده کنید. درصورتی‌که رژیم غذایی باعث جبران کمبود میزان روی نشود، مصرف قرص‌های مکمل انتخاب مناسبی است. بهتر است مصرف قرص‌های مکمل روی، منیزیم، مولتی ویتامین آقایان و خانم‌ها را تحت نظر پزشک یا با مشورت دکتر داروساز انجام دهید. 

مصرف مکمل زینک؛ یک راهکار از بین بردن علت لکه های سفید روی ناخن

با رژیم غذایی مناسب و مصرف مکمل از لکه‌های سفید روی ناخن خلاص شوید

در این مقاله سعی کردیم با معرفی ویتامین‌های موثر بر حفظ سلامت ناخن دست و پا به سوال «لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است» پاسخ دهیم. کمبود ویتامین B12، B7 و C به‌عنوان دلیل لکه های سفید روی ناخن شناخته می‌شوند. علاوه‌بر کمبود ویتامین، مصرف نکردن املاح معدنی به مقدار موردنیاز نیز یک دلیل سفید شدن ناخن است. کمبود روی، آهن و کلسیم از اصلی‌ترین دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن به شمار می‌رود. برای رفع این لکه‌ها به پزشک مراجعه کنید. با مشورت پزشک یا داروساز می‌توانید به مصرف مکمل‌های تقویتی و ویتامین اقدام کنید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.