6 روش کاربردی برای تنظیم فشار خون

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی روش‌های تنظیم فشار خون در مجله نیچرز پلنتی

در این مقاله موثرترین روش‌های کنترل و تنظیم فشار خون ذکر شده‌اند.

مطابق با آمارهای موجود، از هر 3 نفر بزرگسال، 1 نفر به بیماری فشار خون مبتلاست. درمان نشدن این مشکل در طولانی مدت، باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هیچ راهکار خاصی برای تنظیم فشار خون وجود ندارد. افرادی که به فشار خون بالا یا پایین مبتلا می‌شوند، باید در دوره درمانی خود حتما موارد مهمی را رعایت کنند. بدین ترتیب می‌توانند فشار خون نرمالی داشته باشند. در این مقاله ما 6 روش کاربردی برای تنظیم فشار خون را معرفی کرده‌ایم. با مطالعه این موارد اطلاعات کاملی در مورد بیماری فشار خون و روش‌های مطمئن تنظیم آن به دست می‌آورید.

1_ ورزش کردن؛ راهکاری موثر برای تنظیم فشار خون در کوتاه مدت

به افراد مبتلا به فشار خون بالا، توصیه می‌شود برای پایین نگه داشتن فشار خون، برنامه ورزشی منظمی داشته باشند. فعالیت هوازی، یک راه موثر برای کنترل فشار خون بالا است. از ورزش‌های کاهنده فشار خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ده دقیقه پیاده روی سریع، سه بار در روز
  • 30 دقیقه دوچرخه‌سواری یا دوچرخه ثابت در روز
  • پیاده روی آهسته از شیب، تپه یا کوه
  •  تمرین قدرتی سبک (مثل ورزش پیلاتس)

ورزش به‌همراه مصرف مکمل‌هایی حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی، تاثیر بیشتر و بهتری در تنظیم فشار خون دارد. مکمل‌ها و قرص های ویتامین مورد نیاز خانم ها و آقایان سرشار از ویتامین‌های گروه B هستند که در  جلوگیری از بیماری‌های ناشی از فشار خون، تاثیر بسیار خوبی دارند.

30 دقیقه دوچرخه‌سواری برای تنظیم فشار خون در مدت کوتاه

2_ ترک سیگار؛ بهترین راه برای پیشگیری از فشار خون بالا

سیگار کشیدن باعث افزایش فشار خون، از بین بردن آهن بدن و ویتامین E و C می‌شود. به همین دلیل به افراد سیگاری توصیه می‌شود حتما پس از ترک سیگار برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و غلظت خون از بهترین قرص آهن خارجی یا ایرانی که سرشار از آهن و فولات و آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند استفاده کنند. این نوع افراد بیشتر از افراد معمولی در معرض ابتلا به بیماری‌هایی هم‌چون فشار خون بالا و خطر حمله قلبی قرار دارند.

سیگار به‌طورمستقیم سبب افزایش پایدار فشارخون نمی‌شود؛ بلکه از طریق کاهش قطر سرخرگ‌های قلب منجربه افزایش فشارخون و در نتیجه محروم ماندن عضله قلبی از خون و اکسیژن خواهد شد. هربار که شما سیگار می‌کشید، فشار خون شما به مدت ۳۰ دقیقه افزایش می‌یابد. این اتفاق در طولانی‌مدت سلامت عمومی بدن را در معرض خطرات بسیاری قرار داده و موجب کاهش طول عمر می‌شود.

ترک سیگار؛ بهترین راه برای پیشگیری از فشار خون بالا

3_ تنظیم فشار خون با میوه؛ بهترین روش تنظیم فشار خون خانگی

بر اساس نظر دانشمندان، غذاها روی فشار خون تاثیر‌گذارند و برخی خوراکی‌ها، به‌خصوص آن دسته از موادی که غنی از ترکیبات مغذی مثل پتاسیم و منیزیم هستند، فشار خون را کنترل می‌­کنند. بسیاری از میوه‌ها در این دسته‌بندی جای می‌گیرند که با مصرف آن‌ها می‌توان فشار خون را در کوتاه‌مدت تنظیم کرد. این میوه‌ها عبارت‌اند از:

  • مرکبات
  • موز
  • کیوی
  • هندوانه
  • آناناس
  • انار

البته منظور ما از تنظیم فشار خون با میوه این نیست که فقط با مصرف میوه می‌توان از ابتلا به فشار خون جلوگیری کرد؛ بلکه در کنار میوه باید به مصرف مکمل و دارو نیز اهمیت دهید. در برخی مواقع با مصرف قرص جوشان تقویت سیستم ایمنی بدن و هم‌چنین مرکبات، می‌توانید به تقویت سیستم ایمنی بدن و در نهایت تنظیم فشار خون کمک کنید؛ زیرا برخی سلول‌های ایمنی نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارند.

تنظیم فشار خون با میوه؛ تاثیری عالی در کنترل فشار خون 

4_ کنترل استرس؛ تکنیکی تاثیرگذار در کاهش فشار خون و تنظیم آن به حالت نرمال

پژوهش‌ها نشان می‌دهند استرس، شرایط محیط و شیوه زندگی در مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. استرس تاثیرات منفی بسیاری از جمله افزایش فشار خون، افزایش احتمال ناباروری در مردان و زنان و افزایش بیماری‌های قلبی عروقی دارد. به‌همین دلیل در انواع مکمل‌های تنظیم‌کننده فشار خون و بهترین مولتی ویتامین برای تقویت اسپرم و تخمک، انواعی از ویتامین‌های گروه B وجود دارند؛ زیرا این ویتامین‌ها در کاهش استرس و تقویت روحیه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

زمانی که شما در شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرید، بدنتان هورمون‌های گوناگونی تولید می‌کند. این هورمون‌ها باعث می‌شوند فشار خون شما به‌طورموقت افزایش یابد و ضربان قلبتان سریع‌تر شود. استرس از طریق افزایش فشار خون مکرر و تحریک سیستم عصبی، باعث ایجاد مقادیر بسیاری از هورمون‌های مهارکننده عروق و فشار خون می‌شود؛ این هورمون‌ها باعث افزایش فشار خون خواهند شد. کاهش سطح استرس ممکن است به‌طورمستقیم فشار خون را در دراز مدت کاهش ندهد. اما استفاده از استراتژی‌هایی برای مدیریت استرس، به بهبود سلامتی شما کمک می‌کند.

بررسی تاثیر کنترل استرس بر تنظیم فشار خون 

5_ کاهش مصرف کافئین و تاثیر آن بر تنظیم فشار خون

مصرف بیش از حد کافئین هم‌چون عوارض مصرف بیش از حد مولتی ویتامین، ممکن است بر سیستم گوارش، ایمنی، عصبی و قلب و عروق تاثیرگذار باشد. به‌عنوان مثال مصرف بیش از اندازه کافئین، فشار خون را در مدت زمان کم افزایش می‌دهد‌.

بر اساس یک مطالعه، جوانان مبتلا به فشار خون بالای خفیف که بیشتر از چهار فنجان قهوه در روز مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که کمتر قهوه خورده‌اند، بیشتر در معرض حمله‌ قلبی قرار داشتند. بدین ترتیب توصیه می‌شود اگر به فشار خون بالا یا بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید، بهتر است نظر پزشک را درباره‌ میزان مناسب مصرف کافئین در روز بپرسید.

کاهش مصرف کافئین و تاثیر آن بر تنظیم فشار خون 

6_ برای تنظیم فشار خون وزن خود را کنترل کنید

چاقی و اضافه وزن یکی از بیماری‌های زمینه‌ای است که منجر‌به فشار خون بالا می‌شود. کاهش وزن و داشتن فعالیت بدنی در بیماران با مشکل چاقی و فشارخون، خطر بیماری‌های قلب را کاهش می‌دهد و باعث کنترل فشار در سطح قابل‌قبول می‌شود. برای کاهش وزن بهتر است سبک زندگی خود را تغییر دهید؛ از غذاهای سالم استفاده کنید و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید.

چاقی و اضافه وزن؛ احتمال افزایش ابتلا به فشار خون بالا

سبک زندگی سالم و مصرف به موقع داروها برای تنظیم فشار خون

در این مقاله از مجله آدوراطب 6 تکنیک مطمئن برای تنظیم فشار خون به عزیزان مبتلا به این بیماری معرفی کردیم. نتیجه نهایی از معرفی این روش‌ها این است که تغییرات شیوه زندگی و پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم، در تنظیم فشار خون موثر بوده و از بروز انواع بیماری نیز جلوگیری می‌کند. سعی کنید از رعایت نکات مطرح شده در این مطلب چشم پوشی نکنید.

داروهای مختلفی نیز برای کنترل فشار خون وجود دارد. هر کدام از داروهای تنظیم‌کننده فشار خون عملکردهای متفاوتی در بدن دارند. توجه کنید که مصرف هر داروی فشار خون فقط با تجویز پزشک مجاز است. اگر پزشک برای شما داروی فشار خون تجویز کرد، به‌هیچ‌عنوان نباید مصرف آن را سر خود قطع کنید. در واقع داروهای فشار خون بعد از تجویز باید مادام‌العمر مصرف شوند.

آیا شما نیز تا به حال به افزایش یا کاهش بیش از حد فشار خون مبتلا شده‌اید؟ در چنین شرایطی برای تنظیم فشار خون از چه روشی استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را از این بیماری برای ما و سایر همراهان مجله نیچرز پلنتی بنویسید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “6 روش کاربردی برای تنظیم فشار خون”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.