کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی ارتباط کمبود ویتامین و تعریق بیش از حد بدن در مجله نیچرز پلنتی

آشنایی با ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث تعریق بیش از حد بدن می‌شود

آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که بدنتان دچار تعریق بسیاری می‌شود؟ تعریق یک واکنش طبیعی بدن در برابر ورزش کردن، تب یا استرس است که اندورفین و سموم بدن را آزاد می‌کند و سلامت پوست را بهبود می‌بخشد. اما بدن برخی از افراد در حالت عادی نیز دچار تعریق بیش‌از‌حد می‌شود که ممکن است نشانه‌ای از کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. اگر این سوال برای‌تان مطرح است که «کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود؟» پیشنهاد می‌‌کنیم مقاله پیش‌رو را مطالعه کنید تا اطلاعات شما در این زمینه تکمیل شود. 

کمبود ویتامین D؛ عاملی برای تعریق بیش‌از‌حد بدن 

ویتامین D یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای تامین سلامت بدن است؛ به‌همین دلیل در ترکیبات انواع مکمل تقویتی آقایان، خانم‌ها و مولتی‌ویتامین‌های مخصوص کودکان از آن استفاده می‌شود. یکی از علائم کمبود ویتامین D عرق کردن است. اگر متوجه شده‌اید که بیش از حد عرق می‌کنید و هیچ دلیل واضحی مانند تب، هوای گرم یا تمرین ورزشی شدید، برای آن وجود ندارد، این مسئله را با پزشک مطرح کنید. 

در واقع علت عرق زیاد سر و صورت (گردن و پیشانی) نشانه‌ای از کمبود ویتامین دی است. در‌‌صورتی‌که قصد تامین ویتامین D مورد‌نیاز بدنتان را دارید، باید در رژیم غذایی خود انواع ماهی‌ها (سالمون، تن، کاد) میگو، قارچ و زرده تخم مرغ را بگنجانید. 

کمبود ویتامین D؛ عاملی برای تعریق بیش‌از‌حد بدن

عرق كردن زياد نشانه چيست؟ نشانه‌ای از کمبود ویتامین‌های گروه B

اگر برای‌تان سوال است که کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود؟ باید گفت کمبود ویتامین‌های گروه B تاثیر بسیاری بر افزایش تعریق بدن خواهند داشت. ویتامین‌های گروه B به تنظیم هورمون‌ها و کنترل سطح استرس بدن کمک می‌کنند. هم‌چنین این ویتامین‌ها نقش مهمی در پیوند سیستم‌های غدد درون‌ریز و عصبی دارند که هر دوی این سیستم‌ها در مبارزه بدن با استرس تاثیر‌گذارند. بدین‌ترتیب در‌صورت کمبود ویتامین‌‌های B ممکن است میزان استرس در بدن افزایش یافته و باعث افزایش تعریق شود. عرق کردن ناشی از استرس یکی از دلایل اصلی تعریق بیش‌ازحد بدن است. 

ویتامین‌های گروه ب در انواع مواد غذایی هم‌چون گوشت، ماهی سالمون، سبزیجات، حبوبات و تخم مرغ وجود دارند. علاوه‌بر این، ویتامین‌های خانواده B در انواعی از مکمل‌ها هم‌چون مکمل آهن، مکمل‌های ورزشی و مولتی‌ویتامین‌های سلامت عمومی بدن به مقدار کافی استفاده شده‌اند. با مصرف هر یک از این مکمل‌های تغذیه‌ای همراه با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید از کمبود ویتامین‌های گروه ب جلوگیری کنید. 

عرق كردن زياد؛ نشانه‌ای از کمبود ویتامین‌های گروه B

منیزیم؛ ماده معدنی مفید برای تنظیم فرایند تعریق در بدن

منیزیم یکی از مواد مغذی ضروری برای مبارزه با تعریق بیش‌ازحد بدن است. این ماده معدنی نه‌تنها در انتقال سیگنال عصبی نقش دارد؛ بلکه سیستم‌های عصبی ما را برای تطابق با تنش‌های روزانه زندگی توانمند می‌سازد. از‌این‌رو مصرف منیزیم تاثیر دو‌گانه‌ای بر اعصاب و غدد بدن خواهد داشت؛ زیرا بر اثر تعریق بسیار، بدن منیزیم بسیاری از دست می‌دهد. بدین‌منظور پزشکان به افرادی که دچار کمبود منیزیم هستند و بدن‌ آن‌ها تعریق بیش‌از‌حدی دارد، قرص جوشان کلسیم منیزیم نیچرزپلنتی را تجویز می‌کنند. 

منیزیم؛ ماده معدنی مفید برای تنظیم فرایند تعریق در بدن

با تعریق بیش از حد، بدن چه ویتامین‌هایی را از دست می‌دهد؟ 

در ادامه پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود» باید به ویتامین‌هایی بر اثر تعریق از بدن خارج می‌شوند نیز اشاره کنیم. در جریان عرق کردن بیش‌ازحد بدن، الکترولیت‌های بسیاری هم‌چون سدیم، کلسیم و منیزیم از دست می‌روند. از دست دادن این الکترولیت‌ها سبب از بین رفتن توانایی کنترل اعصاب برای باز و بسته کردن منافذ خواهد شد. 

علاوه‌بر مواد معدنی، هنگام تعریق بیش‌از‌حد، بدن مقدار بسیاری از ویتامین C را نیز از دست می‌دهد. از‌این‌رو ممکن است پزشکان برای برخی از افرادی که بدن آن‌ها تعریق بسیاری دارد قرص جوشان نیچرز پلنتی را تجویز کند. این قرص‌های جوشان حاوی مواد معدنی هم‌چون کلسیم، منیزیم، سدیم و ویتامین‌هایی هم‌چون ویتامین C و B هستند. برای مصرف هر‌گونه مولتی‌ویتامین و مکمل به‌منظور جلوگیری از تعریق بسیار بهتر است با پزشک مشورت کنید. 

تعریق بیش‌از‌حد بدن به علت مصرف مواد غذایی ناسالم و پرچرب

مصرف خوراکی‌های پرچرب و پروتئین‌های حیوانی باعث فعالیت بیشتر سیستم هضم شده و در نهایت منجر‌به تعریق بیش‌از‌حد بدن می‌شود. به دلیل سوزاندن بیشتر سوخت بدن هنگام هضم این مواد غذایی، دمای بدن افزایش یافته و تعریق نیز بیشتر خواهد شد. علاوه‌بر این، مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات نیز میزان تعریق بدن را افزایش می‌دهد. بدین‌ترتیب توصیه می‌شود در‌صورت مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، به‌منظور کاهش دمای بدن مصرف میوه‌جات را افزایش دهید.

در‌صورتی‌که قصد دارید میزان تعریق در بدن را کاهش دهید، بهتر است از مصرف کافئین نیز خودداری کنید؛ زیرا این ماده نیز موجب افزایش جریان عرق کردن در بدن می‌شود. چنانچه می‌خواهید علاوه‌بر رژیم غذایی مناسب برای کاهش تعریق بدن، به مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای نیز بپردازید، باید با پزشک مشورت کنید. پزشک با‌توجه‌به شرایط جسمی فرد ممکن است انواعی از مولتی ویتامین برای زنان و مردان و کودکان تجویز کند. 

چه زمانی برای تعریق بیش‌از‌حد بدن به پزشک مراجعه کنیم؟

اکنون که پاسخ سوال «کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود» را دریافت کردید، بهتر است در مورد زمان مراجعه به پزشک برای رفع این مشکل نیز صحبت کنیم. در‌صورتی‌که تعریق بدن شما با هر یک از علائم زیر همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کنید:

  • سرگیجه و سبکی سر
  • درد قفسه سینه
  • تهوع
  • افزایش سرفه و ادرار
  • تعریق بیش‌ازحد شبانه
  • تعریق نامتقارن (فقط یک طرف بدنتان عرق کند)
  • بی خوابی
  • تشنگی زیاد

توجه داشته باشید که اگر ناگهانی به عرق کردن دچار شوید نیز باید به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است نشان‌دهنده‌ حمله‌ قلبی یا سکته باشد. در‌صورتی‌که علت جدی و حادی برای تعریق بیش‌از‌حد بدن شما تشخیص داده‌ نشود، ممکن است پزشک به‌منظور کاهش شدت تعریق انواعی از مولتی‌ویتامین‌ها را برای‌تان تجویز کند. این مکمل‌ها با‌توجه‌به شرایط جسمی هر فرد توسط پزشک تجویز می‌شوند؛ به‌عنوان مثال امکان دارد برای ورزشکاران قرص جوشان انرژی فرمولا که حاوی مقدار کافی از انواع ویتامین B است تجویز شود.

مراجعه به پزشک در‌صورت تعریق بیش از حد یک طرف بدن (تعریق نامتقارن)

بررسی علت عرق زیاد سر و صورت و بدن با تشخیص و نظر پزشک

مواردی که در این مطلب ذکر کردیم باعث افزایش اطلاعات شما در مورد ارتباط کمبود ویتامین و تعریق زیاد بدن شد. اکنون می‌دانید که کمبود ویتامین‌هایی هم‌چون ویتامین D‌، B و مواد معدنی هم‌چون منیزیم منجر‌به افزایش تعریق بدن می‌شود. در‌حال‌حاضر که پاسخ «سوال مبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود» دریافت کردید، اقدامات بهتری برای رفع این مشکل انجام خواهید داد. 

برخی از افراد که با کمبود ویتامین روبه‌رو هستند ممکن است علاوه‌بر تعریق بسیار دچار بدن درد بعد از ورزش نیز شوند. ما در مقاله‌ «علت بدن درد بعد از ورزش» در مورد این درد‌ها نیز صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم در‌صورتی‌که با این مشکل نیز مواجه شده‌اید، مطلب مورد‌نظر را نیز مطالعه کنید. 

همراهان عزیز مجله نیچرز پلنتی توجه داشته باشید؛ تعرق زیاد ممکن است علائمی از بیماری‌های جدی باشد. از‌این‌رو به‌منظور دریافت پاسخ سوال «عرق كردن زياد نشانه چيست» بهتر است از مشاوره‌های پزشکی بهره‌مند شوید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.