کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود

آشنایی با ویتامین‌هایی که سطح استرس را کاهش می‌دهند

همه ما در طول روز استرس و اضطراب را کم و بیش تجربه خواهیم کرد اما به یک اندازه قادر به کنترل آن نخواهیم بود. کمبود برخی ویتامین‌ها و موادمعدنی در بدن، بر افزایش استرس و عدم کنترل آن تاثیر بسیاری دارند. ویتامین‌هایی مانند B، C و E موثر بر کنترل میزان استرس بدن هستند که در این مقاله به پرسش «کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود» پاسخ دادیم. با شناخت در مورد ویتامین‌ها و مواد مغذی تاثیرگذار بر اعصاب بدن، می‌توانید کمبود آن‌ها را در بدن جبران و استرس خود را کنترل کنید.

ویتامین‌های گروه B؛ اثرگذاری بالا در کنترل میزان استرس

در پاسخ به سوال «کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود» باید بگوییم که ویتامین‌های گروه B به‌ویژه B5 ،B6 و B12 از موثرترین ویتامین‌های ضداسترس هستند. ویتامین B6 (پیریدوکسین) به سنتز یا همان تجزیه و تحلیل هورمون‌های استرس‌زا یعنی اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین کمک بسیاری می‌کند. کمبود ویتامین B6 باعث افسردگی می‌شود و بالا بودن سطح آن احساس آرامش بیشتر به شما می‌دهد. 

البته سطح بسیار بالای هیچ‌گونه ویتامینی همانند کمبود آن‌ها برای بدن مناسب نخواهد. غلات کامل، گوشت قرمز، گوشت بوقلمون، تخم‌مرغ و حبوبات سرشار از ویتامین B هستند. همچنین در صورت کمبود ویتامین B به تشخیص پزشک مکمل‌هایی مانند انواع قرص جوشان حاوی ویتامین‌های گروه B برای معتدل کردن سطح آن در بدن تجویز خواهد شد.

کمبود ویتامین‌های گروه B؛ یکی از دلایل موثر بروز استرس و افسردگی 

کمبود ویتامین C؛ کنترل استرس با پاکسازی کورتیزول اضافی 

ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان‌ طبیعی است که کورتیزول اضافی تولید‌شده در زمان استرس را پاکسازی می‌کند. اضطراب مزمن منجربه افزایش سطح کورتیزول می‌شود. کورتیزول کمتر در بدن کاهش احساس استرس و اضطراب را به‌دنبال دارد. 

از سوی دیگر، ویتامین C از افزایش سطح قند خون در شرایط استرس‌زا جلوگیری خواهد کرد. همچنین این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر خواهد بود. ویتامین C محلول در آب است و در صورت تجویز پزشک، می‌توانید از طریق قرص جوشان برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس به‌صورت روزانه مصرف کنید.

ویتامین C؛ بسیار موثر در کنترل استرس و اضطراب

کمبود ویتامین E؛ ایجاد استرس اکسیداتیو و بروز افسردگی و اختلالات اضطرابی

رادیکال‌های آزاد در بدن باید با آنتی‌اکسیدان‌ها در تعادل باشند. هنگامی‌ که سطح رادیکال‌های آزاد افزایش یابد یا بدن دچار کمبود آنتی اکسیدان‌ها شود، این تعادل به‌هم می‌خورد و منجربه ایجاد استرس اکسیداتیو می‌شود. استرس اکسیداتیو با افسردگی و اختلالات اضطرابی مرتبط است. ویتامین E آنتی اکسیدانی طبیعی بوده و بسیار موثر در جلوگیری از پدیده استرس اکسیداتیو است. 

از سوی دیگر، در مواقع استرس و اضطراب، بدن مقدار بسیاری از ویتامین E ذخیره‌شده را مصرف می‌کند. در نتیجه برای جلوگیری از افسردگی باید سطح ویتامین E را در بدن حفظ کرد. مصرف دوزهای روزانه ویتامین E یا مکمل‌هایی مانند مولتی ویتامین نیچرز پلنتی بانوان و آقایان با تجویز پزشک به بازیابی تعادل و افزایش حس آرامش کمک می‌کند. 

ویتامین E  آنتی اکسیدانی طبیعی؛ برای جلوگیری از پدیده استرس اکسیداتیو

کمبود مواد مغذی و آمینواسیدها؛ دلایل دیگر بروز استرس و اضطراب

علاوه‌بر ویتامین‌ها، مواد مغذی و آمینواسیدهایی مانند آهن، منیزیم و ال‌تیانین نیز بر احساس استرس و اضطراب تاثیرگذار خواهند بود. ازاین‌رو، می‌توان در در پاسخ به پرسش «کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود» گفت که فقط کمبود ویتامین‌ها نیست که باعث استرس می‌شود. احساس استرس و اضطراب تا حدودی با وجود سطح مناسب ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن قابل کنترل است.

از این‌رو، درصورتی‌که در طول روز استرس بسیاری را تجربه می‌کنید، بهتر است از مولتی ویتامین آقایان و بانوان مطابق با دستور پزشک استفاده کنید. از آنجایی که در طول روز در موقعیت‌های استرس‌زایی مختلفی قرار می‌گیریم باید عوامل کنترل‌کننده و دلایل طبیعی بروز استرس را به‌طور‌کامل بشناسیم. در ادامه به بررسی تاثیر کمبود مواد مغذی و آمینواسیدها بر کنترل استرس می‌پردازیم.

کمبود آهن؛ بروز علائم استرس، کاهش تمرکز و خستگی مفرط

نتیجه پژوهش‌ها و مطالعات حیوانی و انسانی نشان ‌می‌دهد که استرس باعث تغییر غلظت آهن در بدن می‌شود. کمبود آهن یکی از شایع‌ترین مشکل در بین مردم جهان و به‌خصوص خانم‌ها است که سلامت مغز، سیستم عصبی و سلامت عمومی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین کمبود آهن باعث بروز استرس، علائم افسردگی، کاهش تمرکز، آلزایمر و خستگی مفرط می‌شود. با مصرف انواع مکمل آهن با تجویز پزشک، می‌توانید سطح این مواد معدنی را در بدن را افزایش دهید.

کمبود آهن در کنار کمبود ویتامین؛ بروز علائم استرس و اضطراب

کاهش سطح منزیم در بدن؛ عامل موثر در بروز  استرس، افسردگی و اضطراب

منیزیم نوعی ماده معدنی قدرتمند برای ریلکسی بدن است. کمبود منیزیم باعث استرس، افسردگی و اضطراب می‌شود. افراد با مصرف بیش‌از حد غذا‌های فرآوری‌شده، نمک، قند و کافئین با کمبود منیزیم مواجه خواهند شد. برای تشخیص کمبود این ماده معدنی باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید. برای متعاد‌ل‌سازی سطح منیزیم در بدن می‌توانید از مکمل‌هایی مانند مولتی ویتامین مینرال آقایان و بانوان در صورت تجویز پزشک استفاده کنید.

آمینو اسید ال‌تیانین؛ بسیار موثر در مدیریت استرس و اضطراب 

در کنار ویتامین‌های کنترل‌کننده استرس، برخی آمینواسیدها مانند ال‌تیانین در مدیریت اضطراب بسیار موثر هستند. پس از یک پژوهش پزشکی انجام‌شده در سال ۲۰۱۶ اعلام شد، افرادی که روزانه نوشیدنی حاوی ۲۰۰ میلی‌گرم ال‌تیانین مصرف می‌کنند، سطح استرس و کورتیزول آن‌ها پایین‌تر از افراد دیگر خواهد بود. همچنین ال‌تیانین یک آمینواسید موثر و مفید برای تنظیم فشار خون افراد در موقعیت‌های استرس‌زا است.

ال‌تیانین موثر در مدیریت اضطراب و استرس؛ در کنار ویتامین‌های کنترل‌کننده استرس

مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص کمبود ویتامین‌ها عامل استرس

در این مقاله توضیح دادیم که کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود. کمبود ویتامین‌های گروه B ، C و E  تاثیر بسیاری در ایجاد احساس استرس خواهند داشت. همچنین در کنار ویتامین‌ها برخی از مواد مغذی و آمینواسیدها مانند منیزیم، آهن و ال‌تیانین در کنترل استرس و اضطراب بسیار تاثیرگذار خواهند بود. 

مصرف مکمل‌ها به شما در به تعادل رساندن سطح مواد معدنی و ویتامین‌های موردنیاز بدن کمک می‌کنند. برای تشخیص کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن و مصرف مکمل‌ها باید حتما به پزشک مراجعه کنید و آزمایش‌هایی را انجام دهید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کمبود کدام ویتامین باعث استرس می شود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.