خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
کمبود ویتامین؛ رایج‌ترین علت خستگی و خواب آلودگی مداوم

آشنایی با ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شود

آیا در حین کار و فعالیت‌های روزانه برای بیدار ماندن تلاش بسیاری می‌کنید و دلیل آن را نمی‌دانید؟ خواب‌آلودگی و خستگی مفرط دلایل مختلفی دارد که در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. یکی از رایج‌ترین دلیل خواب‌آلودگی در بیشتر افراد کمبود ویتامین است. برخی از ویتامین‌ها موجب افزایش خواب، خستگی و بی‌حالی می‌شوند. ما در این مقاله به سوال «خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است» به‌طور کامل پاسخ داده‌‌ایم و مواد معدنی تاثیرگذار بر میزان خواب را نیز معرفی کرده‌ایم. اگر خواب زیاد همه فعالیت‌های روزانه‌تان را تحت تاثیر قرار داده است؛ نکاتی که در این مقاله ذکر کرده‌ایم را از دست ندهید. 

ویتامین B6؛ یکی از ویتامین‌های تاثیرگذار بر کیفیت و تنظیم خواب

ویتامین B6 یکی از انواع ویتامین‌های محلول در آب است که تاثیرات قابل‌توجهی بر حال روحی و کیفیت خواب دارد. از‌این‌رو اگر می‌پرسید که خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟ باید گفت احتمال دارد خواب‌آلودگی بیش‌ازحد شما به دلیل کمبود ویتامین B6 باشد. این نوع ویتامین با تاثیر بر تولید ملاتونین در بدن، سبب تنظیم چرخه خواب در افراد می‌شود. این ویتامین محلول در آب در اغلب مکمل‌ها هم‌چون قرص‌های ب کمپلکس، مکمل‌های کم‌خونی و انواع مکمل تقویتی آقایان و بانوان وجود دارد. 

به‌منظور اطمینان از کمبود ویتامین B6 در بدن در ابتدا باید به پزشک مراجعه کرده و آزمایش‌هایی را انجام دهید. در‌صورت افزایش میزان خواب و کمبود این ویتامین، پزشک با‌توجه‌به شرایط جسمی و فیزیکی شما مکمل‌هایی حاوی ویتامین B6 را برای‌تان تجویز خواهد کرد. 

ویتامین B6؛ یکی از ویتامین‌های تاثیرگذار بر کیفیت و تنظیم خواب

کمبود کدام ویتامین باعث خستگی و خواب آلودگی میشود؟ ویتامین B12

ویتامین B12 از انواع ویتامین‌هایی است که باعث تولید انرژی در بدن می‌شود. کمبود این ویتامین سبب ایجاد اختلالات خواب، خستگی و بی‌حالی خواهد شد. با‌توجه‌به مطالعات انجام شده، کمبود بیش‌از‌حد ویتامین B12 موجب افسردگی در برخی از افراد می‌شود؛ در نتیجه افسردگی ممکن است تعدادی از افراد دچار خواب‌آلودگی بسیاری شوند. 

ویتامین B12 با تاثیری که بر تولید گلبول‌های قرمز دارد؛ به تولید انرژی در بدن نیز کمک می‌کند. به دلیل تاثیر این ویتامین بر تولید گلبول‌های قرمز معمولا در ترکیبات مکمل‌های کم‌خونی نیز مورداستفاده قرار می‌‌گیرد. از آن‌جایی‌که کم‌خونی نیز باعث خستگی و خواب‌آلودگی بیش‌از‌حد می‌شود؛ بنابراین در‌صورت کم‌خونی و کمبود این ویتامین در بدن می‌توانید از بهترین مکمل برای کم خونی استفاده کنید. توجه‌ داشته برای مصرف هرگونه مکمل در ابتدا باید در مورد دز مصرفی با پزشک مشورت کرد. 

کمبود ویتامین B12؛ افزایش خواب و خستگی در طول روز 

افزایش میزان خواب، در‌صورت کمبود ویتامین D در بدن 

اگر برای شما نیز سوال است که «خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟» در پاسخ باید گفت که ویتامین D نیز تاثیرات قابل‌توجهی بر تنظیم چرخه خواب دارد. برخی از مطالعات انجام شده در مورد تاثیرات ویتامین دی بر بدن نشان می‌دهد که این ویتامین نقش ویژه‌ای بر تولید هورمون ملاتونین ایفا می‌کند. با تنظیم تولید هورمون ملاتونین، میزان خواب شما نیز تنظیم شده و کیفیت خوابتان افزایش می‌یابد. 

معمولا پزشک با تجویز بهترین مولتی ویتامین برای رفع خستگی و خواب‌آلودگی که حاوی ویتامین دی است، به شما توصیه می‌کند این مکمل‌ را در صبح مصرف کنید. زیرا مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین دی در شب، در تولید ملاتونین اختلال ایجاد می‌کند و بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد.

افزایش میزان خواب؛ در‌صورت کمبود ویتامین D در بدن 

کمبود مواد معدنی؛ علت خستگی و خواب آلودگی مداوم

در ادامه پاسخ به سوال «خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟» باید به تاثیرات کمبود مواد معدنی بر خواب‌آلودگی نیز اشاره‌ای داشته باشیم. بسیاری از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم علاوه‌بر تاثیری که بر سلامت استخوان‌ها و مفاصل دارند؛ در تنظیم خواب نیز نقش پررنگی ایفا می‌‌کنند. 

ارتباط کمبود کلسیم و خواب آلودگی در طول روز 

کلسیم یک ماده معدنی حیاتی برای بدن محسوب می‌شود. وجود این ماده معدنی برای ساختن استخوان‌ها و دندان‌های محکم ضروری است. هم‌چنین قلب و سایر عضلات برای عملکرد صحیح به کلسیم نیاز دارند. به همین دلیل در بیشتر مکمل‌های تغذیه‌ای بانوان یا انواع مولتی ویتامین مینرال آقایان از این نوع ماده معدنی استفاده می‌شود. 

یکی از علائم مقادیر کم کلسیم در بدن، خواب‌آلودگی بیش‌از حد و خستگی مفرط است. زیرا کلسیم یک عامل مهم در کیفیت خواب ما به شمار می‌رود. کمبود کلسیم باعث سرگیجه، عدم تمرکز، فراموشی و گیجی نیز خواهد شد. از این رو در برخی از افراد که می‌پرسند «خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟» باید گفت علاوه‌بر انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی مانند کلسیم نیز در افزایش خواب تاثیرگذارند.

پیشگیری از بروز مشکلات در استخوان و مفاصل با تامین کلسیم در بدن 

هنگامی‌که کلسیم کافی دریافت نکنید، خطر ابتلا به اختلالاتی مانند پوکی استخوان، مشکلات دندان و سایر بیماری‌های مرتبط با کمبود کلسیم (هیپوکلسمی) در شما افزایش می‌یابد. کمبود این ماده معدنی در طولانی مدت باعث شکنندگی بی‌دلیل استخوان یا تراکم کم استخوان می‌شود. از‌این‌رو باید مقدار کلسیم توصیه شده برای مصرف روزانه را از طریق رژیم غذایی و مصرف مکمل‌های مختلف، برای بدن خود تامین کنید.

در‌صورت مراجعه به متخصص، ممکن است پزشک معالج شما به‌منظور کمک به سلامت استخوان‌های‌تان علاوه‌بر مکمل‌های کلسیم، قرص سلدرین ۵۰۰ را نیز برای‌تان تجویز کند. این نوع مکمل نیز هم‌چون قرص‌های حاوی کلسیم نقش مهمی بر استحکام استخوان‌ها ایفا می‌کند. 

کمبود کلسیم در بدن؛ افزایش میزان خواب و خستگی در طول روز 

کمبود آهن؛ عاملی برای افزایش خواب و خستگی غیرطبیعی

اگر احساس خستگی یا ضعف می‌کنید و مشکل خواب زیاد دارید، ممکن است مبتلا به کم خونی باشید. کم شدن میزان هموگلوبین در خون باعث کاهش اکسیژن مورد‌نیاز بدن شده و منجر‌به خستگی زودرس و خواب‌آلودگی می‌شود. در‌نتیجه ممکن است در برخی افراد احساس خستگی مداوم، بی‌حوصلگی و خواب زیاد نشانه کمبود آهن باشد. دراین‌صورت با مراجعه به پزشک و انجام برخی آزمایش‌ها باید از این مسئله مطمئن شده و با تجویز پزشک اقدامات لازم برای درمان را آغاز کنید. 

پزشک متخصص براساس سن، شرایط بیماری و شدت کم‌خونی داروها و مکمل‌هایی حاوی آهن را برای بیمار تجویز می‌کند. محصولات و مکمل‌های نیچرزپلنتی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که برخی از آن‌ها نیز ممکن است برای پیشگیری از کم‌خونی و فقر آهن توسط پزشکان تجویز شوند. شما با مشورت پزشک می‌توانید این مکمل‌ها را از داروخانه تهیه و مصرف کنید. 

خواب زیاد نشانه کمبود چیست؟ هشداری برای کمبود منیزیم در بدن

منیزیم یک ماده مغذی ضروری برای بیش از 300 فرایند در بدن است. این ماده برای سلامت سیستم ایمنی و تنظیم فشار خون موثر است. علاوه‌بر این، منیزیم در تنظیم عضلات، استخوان‌ها و عملکرد سیستم عصبی نقش مهمی دارد. به همین دلیل در انواع قرص جوشان برای ورزشکاران علاوه‌بر کلسیم از منیزیم نیز استفاده می‌شود. 

منیزیم تاثیرات چشمگیری بر میزان و کیفیت خواب شبانه‌روز دارد. در واقع این ماده مغذی نقش قابل‌توجهی در تنظیم خواب ایفا می‌کند. منیزیم به بدن کمک می‌کند تا به  آرامش برسد؛ در واقع  این ماده مغذی استرس را کاهش می‌دهد. بدین‌ترتیب با تامین این ماده معدنی به‌راحتی می‌توانید 7 الی 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابید و احساس خستگی در طول روز را کاهش دهید. 

تنظیم چرخه خواب و کاهش خستگی روز با تامین منیزیم منیزیم در بدن

برای درمان خواب زیاد چه باید کرد؟ مراجعه به متخصص راهی برای درمان خواب‌آلودگی زیاد 

در این مقاله به سوال «خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟» پاسخ دادیم. اکنون می‌دانید که کمبود چه ویتامینی باعث خواب آلودگی میشود. علاوه‌بر این مواد معدنی که کمبود آن‌ها باعث افزایش خواب می‌شود را نیز در این مطلب معرفی کردیم. با‌توجه‌به نکات ذکر شده در این مطلب دانستیم که کمبود ویتامین B6، ویتامین B12، ویتامین D، منیزیم، کلسیم و آهن باعث افزایش خواب در طول روز و ایجاد احساس خستگی و بی‌حالی می‌شود. 

در‌صورتی‌که به‌منظور رفع خستگی و خواب‌آلودگی در طول روز قصد دارید میزان این ویتامین‌ها و مواد معدنی را در بدن خود تشخیص دهید، ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با شناسایی علائم شما و هم‌چنین تجویز برخی آزمایش‌ها ابتدا منشاء این مشکل را تشخیص خواهد داد و سپس برای درمان اقدام می‌کند. ممکن است پزشک شما با تجویز مکمل‌هایی که حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند برای درمان شما اقدام کند. اما پیشنهاد می‌کنیم بدون مشورت با پزشک از مصرف هرگونه مکمل موثر بر کیفیت خواب خودداری کنید. 

آیا شما نیز در طول روز انرژی کافی برای انجام فعالیت‌هاب روزانه‌تان ندارید؟ آیا در ساعات روز دچار خستگی و خواب‌آلودگی بیش‌ازحد می‌شوید؟ برای حل این مشکل چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ تجربیات خود را با ما نیز به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “خواب زیاد نشانه کمبود کدام ویتامین است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.