کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
پاسخ به سوال کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود

آشنایی با انواع ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث گزگز دست می‌شود

گاهی اوقات ثابت ماندن در یک موقعیت باعث خواب رفتن دست و پا می‌شود. با‌این‌حال اگر احساس خواب رفتگی دست به‌طور ناگهانی به سراغتان آمد، باید به دنبال دلیل آن باشید. درواقع پاسخ‌های بسیاری برای سوال «دلیل خواب رفتن دست و پا چیست» وجود دارد. یکی از این دلایل کمبود ویتامین است که بسیاری از افراد دچار آن می‌شوند. به‌طورکل کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باعث ایجاد این حس خواهد شد. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود و راه درمان آن چیست. با مطالعه این مطلب راه‌حلی برای گزگز دست و پای خود خواهید یافت.

ویتامین D؛ مهم‌ترین ویتامین برای داشتن استخوان‌هایی سالم

کمبود کدام ویتامین باعث گزگز دست و پا می شود؟ اولین مورد ویتامین D است. بسیاری از افراد، به‌خصوص خانم‌های ایرانی، به‌دلیل سبک پوششی که دارند، با مشکل کمبود ویتامین دی مواجه هستند. ویتامین D برای داشتن استخوان‌ها و دندان‌های سالم و عضلات قوی لازم است. درواقع می‌توان ویتامین دی را در انواع بهترین مکمل مفاصل نیز پیدا کرد.

یکی از نشانه‌های کمبود این ویتامین درمیان ده‌ها علائم دیگر، گزگز دست و پا است. سایر علائم کمبود ویتامین دی شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضعف
 • احساس گرفتگی در استخوان‌ها و عضلات
 • خستگی
 • افسردگی
 • ضعف در استخوان‌بندی بدن

ویتامین D باعث کمک به جذب کلسیم و فسفر می‌شود. هر دو این ویتامین‌ها برای استخوان‌سازی و سلامت عضلات نقش پررنگی را در بدن ایفا می‌کنند. به‌همین دلیل کمبود ویتامین دی باعث جذب نشدن سایر مواد معدنی نیز می‌شود. از‌این‌رو، پیشنهاد می‌شود مصرف قرص ویتامین دی را در برنامه غذایی خود درنظر بگیرید.

کمبود ویتامین دی و کاهش جذب کلسیم در بدن

ویتامین B6؛ ویتامینی موثر در سیستم عصبی بدن

ویتامین‌های گروه B بسیار گسترده و متنوع هستند. هر یک از این ویتامین‌ها در عملکرد بخشی از بدن تاثیر دارند. در‌نتیجه ویتامین B6 یکی از پاسخ‌های سوال «کمبود کدام ویتامین باعث گزگز دست و پا می شود» خواهد بود. ویتامین B6 برای سلامت نورون‌های عصبی لازم است و کمبود آن باعث احساس خواب رفتن دست و پا می‌شود. با‌این‌حال، کمبود ویتامین B6 بسیار نادر است؛ ولی در برخی از شرایط و به‌دلیل رژیم غذایی نامناسب یا عوارض برخی از دارو‌ها علائم زیر در بدن نشان داده می‌شود:

 • احساس بی‌حسی و گزگز در دست و پا
 • ضعف در عضلات
 • زودرنجی
 • افسردگی
 • احساس گیجی

از آن‌جایی که ویتامین B6 باعث سلامت اعصاب می‌شود؛ دوز لازم آن در بهترین قرص تقویتی برای آقایان و خانم‌ها وجود دارد. در‌واقع با مصرف مکمل‌های تقویتی می‌توان کمبود ویتامین‌های گروه B را رفع کرد.

احساس خستگی؛ یکی از نشانه‌های کمبود ویتامین b6 

ویتامین E؛ آنتی‌اکسیدان موثر در از بین بردن رادیکال‌های آزاد

ویتامین E یک ماده محلول در چربی است که شکل‌های متنوعی نیز دارد؛ ولی فقط یک نوع از ویتامین E توسط بدن انسان جذب می‌شود. کاربرد اصلی ویتامین E این است که به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و رادیکان‌های آزاد را از بین ببرد. این رادیکال‌های آزاد باعث آسیب به بافت‌های بدن شده و مشکلات متعددی را به‌دنبال خواهد داشت. علاوه‌بر این، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از تشکیل لخته خون جلوگیری خواهد کرد.

ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان، از جمله ویتامین E، در سال 1980 مورد‌توجه دانشمندان قرار گرفت و متوجه شدند که با کمبود این ویتامین‌ها، رادیکال‌های آزاد باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان، کاهش بینایی و سایر بیماری‌های مزمن خواهد شد. با‌این‌حال تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف دوز کافی از ویتامین E در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های زیر جلوگیری خواهد کرد:

 • بیماری‌های قلبی
 • سرطان
 • ضعف بینایی ناشی از افزایش سن
 • بیماری‌های شناختی و مشکلات مربوط به عصب

به‌دلیل تاثیر ویتامین E در عملکرد دستگاه عصبی محیطی بدن، یکی از ویتامین‌هایی است که در جلوگیری از گزگز دست و پا تاثیر می‌گذارد. البته برای تشخیص دقیق علت گزگز دست و پا باید حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا در برخی از مواقع، کم‌خونی یا مشکلات عصبی نیز باعث بروز این اتفاق می‌شود. در این صورت پزشک با انجام آزمایش‌های لازم، اقدام به تجویز مکمل کم خونی یا سایر دارو‌های مورد‌نیاز می‌کند.

ویتامین B12؛ ویتامینی مهم برای ساخت نورون‌های عصبی و DNA

هنگامی که به دنبال پاسخی برای سوال «کمبود چه ویتامینی باعث خواب رفتن دست و پا میشود» می‌گردیم، قطعا با اسم ویتامین B12 نیز مواجه خواهید شد. ویتامین B12 نیز مانند ویتامین ب 6 در سلامت اعصاب بدن اثرگذار است و کمبود آن موجب آسیب به اعصاب بدن و ایجاد احساس گزگز در دست و پا می‌شود. دیده شدن علائم کمبود ویتامین B12 طی سال‌ها اتفاق می‌افتد و معمولا در افراد مسن دیده می‌شود. برخی از نشانه‌های متداول کمبود ویتامین B12 شامل موارد زیر است:

 • گزگز یا خواب رفتن در دست و پا
 • ضعف
 • خستگی
 • از دست دادن حافظه
 • کج خلقی

بدن انسان برای ساخت سلول‌های قرمز خون، نورون‌های عصبی و DNA نیاز به ویتامین B12 دارد. مانند بسیاری از ویتامین‌ها، بدن توانایی ساخت B12 را ندارد. به‌همین دلیل افراد بالغ باید از طریق مصرف مولتی ویتامین مینرال برای مردان و زنان، مقدار مورد‌نیاز از این ویتامین ضروری را به‌صورت روزانه مصرف کنند.

عوارض جدی بدن در صورت کمبود ویتامین b12

کلسیم و منیزیم؛ دو ماده معدنی موثر در خواب رفتن دست و پا

برای بررسی علت خواب رفتن دست و پا، پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث خواب رفتن دست و پا میشود» کامل نخواهد بود. در برخی از اوقات کمبود مواد معدنی نیز باعث خواب رفتن دست و پا می‌شود. برای مثال، دو ماده معدنی کلسیم و منیزیم در عملکرد عضلات و استخوان‌ها تاثیر چشمگیری دارند و کمبود هر یک از آن‌ها با علائم مختلفی همراه خواهد بود.

کلسیم بیشتر به عنوان ماده‌ای معدنی و موثر در سلامت استخوان‌ها شناخته می‌شود. با‌این‌حال، این ماده معدنی در عملکرد عضلات، انعقاد خون و عملکرد صحیح نورون‌های عصبی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. منیزیم نیز ماده معدنی است که بدن برای حفظ سلامت خود به آن نیاز دارد. درواقع منیزیم ماده اولیه بسیاری از عملکرد‌های بدن است. برای مثال، منیزیم در تنظیم ماهیچه‌ها و عملکرد بافت‌های عصبی تاثیر مستقیمی می‌گذارد. البته برخی از افراد به‌دلیل ترس از چاق شدن ناشی از مصرف این مواد معدنی از مصرف آن پرهیز دارند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با تاثیر مصرف انواع ویتامین بر افزایش یا کاهش وزن، مقاله «تاثیر مصرف مکمل بر چاقی» را مطالعه کنید.

کلسیم و منیزیم دو ماده معدنی موثر در رفع بی حسی دست و پا

برای خواب رفتن دست چه قرصی بخوریم؟

در این مقاله سوال «کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود» پاسخ داده شد. البته تشخیص علت خواب رفتن مداوم و بی‌دلیل دست و پا فقط با انجام آزمایش‌های مختلف امکان‌پذیر است. پیشنهاد می‌شود در‌صورت مشاهده این مشکل، حتما به پزشک مراجعه کنید و از تجویز دارو بدون نظر دکتر خود، خودداری شود. بسیاری از افراد با اتکا بر دانش خود، اقدام به مصرف برخی از دارو‌های درمانی می‌کنند. با این کار، علت اصلی مشکل هیچ‌گاه مشخص نخواهد شد.

در بعضی موارد احساس گزگز و بی حسی در اندام های بدن می تواند ناشی از بیماری های خطرناک نیز باشد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده این موارد حتما به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.