کلاژن چیست؟ بررسی تاثیر آن بر جوان سازی پوست

دسته‌بندی مقاله: مقالات
کلاژن؛ پروتئینی برای جوان سازی پوست

آشنایی با تاثیرات کلاژن بر جوان‌سازی پوست

با بالا رفتن سن حساسیت افراد برای مراقبت از پوست و حفظ سلامت و شادابی آن بیشتر می‌شود. اگر شما نیز این موضوع برایتان مهم است، احتمالا نام کلاژن را شنیده‌اید. هرچه به عدد سن شما اضافه می‌شود میزان تولید کلاژن در بدن کمتر خواهد شد. در نتیجه میزان آبی که در لایه میانی پوست قرار دارد کاهش یافته و منجر‌به پایین آمدن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که کلاژن چیست؟ بعد از مطالعه این مقاله به‌خوبی با نقشی که کلاژن در تاثیر حفظ شادابی و جوان‌ سازی پوست دارد، آشنا خواهید شد.

کلاژن؛ یکی از مهم‌ترین اجزای ساختمانی پوست

کلاژن (Collagen) از واژه‌ای یونانی به معنی چسب گرفته شده است. این ماده مانند یک چسب عمل می‌کند که بافت‌های مختلف بدن را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. کلاژن یک پروتئین سخت و نامحلول محسوب ‌می‌شود که یکی از فراوان‌ترین پرو‌تین‌های بدن را تشکیل می‌دهد. در واقع یک سوم پروتئین کل بدن شامل کلاژن است.

کلاژن یک ویژگی خاص به‌نام بازجذبی دارد. یعنی این پروتئین به اجزای کوچک‌تر تبدیل شده و پس از آن دوباره جذب بدن خواهد شد. این ویژگی باعث شده است تا از کلاژن در طیف متنوعی از درمان‌های پزشکی استفاده شود. همچنین زینک و بیوتین از جمله مواد مغذی‌ای هستند که نقش مهمی در حفظ شادابی پوست دارند. به‌همین دلیل برای تولید بهترین مولتی ویتامین برای پوست از ترکیب زینک و بیوتین نیز استفاده می‌شود.

تاثیر ویژگی بازجذبی کلاژن برای جوان سازی پوست

بررسی تاثیر کلاژن بر جوان سازی پوست؛ حفظ آب در بافت پوست

شانزده مدل کلاژن مختلف در بدن وجود دارد. محل قرارگیری کلاژن نوع یک بیشتر در لایه‌های پوست است. این پروتئین با حفظ قوام پوست ازایجاد چین و چروک جلوگیری کرده و موجب تقویت و جوان سازی پوست می‌شود. همچنین کلاژن‌ها خاصیت ارتجاعی به پوست می‌بخشند. حضور پروتئین‌های کلاژن در لایه میانی پوست (درم) منجر‌به تشکیل یک شبکه از سلول‌ها می‌شود که به آن فیبروبلاست می‌گویند. با تشکیل این شبکه فیبری سلول‌های جدید روی آن رشد کرده و مانع پیری پوست می‌شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلاژن که باعث می‌شود پوست شاداب و جوان‌تری داشته باشید قابلیت ترمیم و تعویض سلول‌های جدید با سلول‌های مرده است. در نتیجه اگر می‌خواهید پوست جوان‌تری داشته باشید و میزان آب‌رسانی به پوست بیشتر شود، مواد غذایی حاوی کلاژن مصرف کنید. در کنار این ماده پروتئینی نباید از تاثیر ویتامین‌ها، همچون ویتامین D، بر جوان سازی پوست غافل شد. یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن شکاف تغذیه‌ای در آقایان و خانم‌ها و تامین ویتامین D مورد‌نیاز بدن، مصرف مولتی ویتامین‌ها است. اگر برای تامین ویتامین مورد‌نیاز بدنتان چالش دارید، برای انتخاب بهترین قرص تقویتی برای مردان و خانم‌ها می‌توانید از پزشک داروساز حاضر در داروخانه مشورت بگیرید.

تاثیر حضور کلاژن در لایه میانی پوست بر جوان سازی

نقش کلاژن بر کاهش چین‌وچروک‌های پوست

یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک در پوست کاهش سطح کلاژن است. با بالا رفتن سن سطح کلاژن در پوست کاهش یافته و انعطاف‌پذیری آن کمتر می‌شود. شما می‌توانید خاصیت ارتجاعی پوست را با مصرف کلاژن هیدرولیز شده بهبود ببخشید. در نتیجه میزان چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابد. همچنین با مصرف مواد غذایی کلاژن‌ساز جریان خون در پوست بیشتر می‌شود.

مواردی همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی و قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا میزان سطح کلاژن در بدن را کاهش می‌دهد. بخشی از ویتامین D مورد‌نیاز بدن که برای شادابی پوست مفید است از نور خورشید تامین می‌شود؛ اما از طرفی اشعه‌های خورشید سطح کلاژن را کاهش می‌دهند. به همین دلیل بهترین کار برای تامین ویتامین D، استفاده از بهترین مولتی ویتامین برای زنان بالای ۴۰ سال یا مردان میانسال و مکمل‌های موجود در داروخانه‌ها است.

تاثیر کلاژن بر خاصیت ارتجاعی پوست

تاثیر مصرف مکمل‌های حاوی کلاژن بر جوان‌سازی پوست

کلاژن‌ نقش مهمی در حفظ سلامت و جوانی پوست دارد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مکمل‌های حاوی کلاژن منجر‌به افزایش سطح کلاژن در پوست، بهبود عملکرد عضلات و کاهش چین و چروک می‌شود. برای اینکه این پروتئین‌ها نقش خود را ایفا کنند، آنزیم‌های گوارشی کلاژن‌ها را به اسیدهای آمینه و پپتیدهای جداگانه تجزیه می‌کنند. در مکمل‌ها کلاژن این جداسازی از قبل انجام شده است. به‌همین‌دلیل دریافت نتیجه از مکمل‌های کلاژن نسبت‌به مصرف مواد غذایی حاوی کلاژن معمولا سریع‌تر خواهد بود.

همچنین مصرف مکمل حاوی کلاژن منجر‌به تولید پروتئین‌های دیگری همچون الاستین و فیبریلین می‌شود. این پروتئین‌ها نیز ممکن است نقش موثری روی بهبود ساختار پوست بگذارند. مکمل‌های مناسب برای تقویت پوست و مو شرکت نیچرز پلنتی را می‌توانید از داروخانه‌های سراسر کشور تهیه کنید.

برای اینکه پوست شاداب‌تری داشته باشید جلوی تخریب کلاژن را بگیرید

کنار گذاشتن سبک زندگی و عادات غذایی نامناسب نقش مهمی در جلوگیری از تخریب کلاژن دارد. در نتیجه توصیه می‌کنیم برای حفظ کلاژن بدن مصرف شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده را به حداقل برسانید. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه‌ ماورا بنفش باعث کاهش تولید کلاژن می‌شود. با استفاده از کرم ضدآفتاب از قرار گرفتن مستقیم پوست در مقابل آفتاب جلوگیری کنید. یکی دیگر از مواردی که تولید کلاژن را کاهش می‌دهد، استعمال دخانیات است. مواد دخانی بهبود زخم‌ها را به تعویق می‌اندازند و موجب خشکی و چین‌وچروک پوست می‌شوند. همچنین بر‌اساس نتایج تحقیقات سیگار کشیدن منجر‌به حمله رادیکال‌های آزاد به فیبرهای کلاژن می‌شود.

بنابراین برای اینکه پوستی جوان و شاداب داشته باشید باید از عواملی که موجب تخریب کلاژن‌ می‌شوند دوری کنید. همچنین با مراجعه به داروخانه، دکتر داروساز با معرفی قرص کلاژن سازی پوست به شما برای انتخاب قرص مناسب کمک خواهد کرد.

پوست شاداب‌تر با جلوگیری از تخریب کلاژن

با تقویت کلاژن‌سازی در پوست به جنگ پیری بروید

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که کلاژن چیست و چه تاثیری بر جوان سازی پوست دارد. ساختار رشته‌ای کلاژن باعث حفظ انعطاف‌پذیری و شادابی پوست می‌شود. با افزایش خاصیت کش‌سانی پوست میزان ایجاد چین‌وچروک کاهش می‌یابد. با مصرف مواد غذایی کلاژن‌ساز و مکمل‌های حاوی کلاژن، میزان ساخت این ماده پروتئینی در بدن بیشتر خواهد شد. برای حفظ کلاژن در بدن عادات غذایی نامناسب را ترک کنید.

در کنار کلاژن، مصرف مولتی ویتامین‌هایی که حاوی ویتامین D هستند یا مصرف مکمل زینک و اولترا بیت نیز نقش مهمی در حفظ سلامت و شادابی پوست دارند. اگر در سنین بالا نیاز به مصرف قرص‌های کلاژن و مولتی ویتامین‌ها دارید، قبل از تهیه مکمل بهتر است از دکتر داروساز مشورت بگیرید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کلاژن چیست؟ بررسی تاثیر آن بر جوان سازی پوست”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.