کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی پاسخ سوال «کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود» در بلاگ نیچرز

آشنایی با ویتامین‌هایی کمبود آن‌ها باعث خشکی دهان می‌شود

خشکی دهان در برخی موارد به‌قدری شدید است که تنفس فرد را با مشکل روبه‌رو می‌کند. نداشتن رژیم غذایی مناسب برای تامین ویتامین‌های ضروری و عادت‌های غلطی مثل تر کردن لب با آب دهان باعث خشکی دهان و لب می‌شوند. شناخت علت خشک شدن دهان به رفع این عارضه کمک خواهد کرد. کمبود ویتامین‌ها در لیست عوامل موثر بر ایجاد خشکی دهان قرار دارند. در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر خشکی دهان اشاره خواهیم کرد. مطالعه این مطلب کوتاه و کاربردی را از دست ندهید تا بدانید «کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود». 

ویتامین A؛ اولین ویتامینی که منجر به رفع خشکی دهان می‌شود

مصرف ویتامین A در حد نیاز باعث افزایش رطوبت دهان می‌شود. این ویتامین با اثرگذاری بر ترشح غدد بزاقی دهان از خشک شدن این حفره مخاطی جلوگیری خواهد کرد. ازاین‌رو ویتامین A به‌عنوان یکی از پاسخ‌های احتمالی به سوال «کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود» به شمار می‌رود. ویتامین A در سیب‌زمینی شیرین، اسفناج، کلم بروکلی و طالبی وجود دارد. 

درصورتی‌که پزشک براساس نتیجه آزمایش خون، تشخیص دهد که به اندازه کافی ویتامین مصرف نمی‌کنید، برای شما مصرف جوشان مولتی ویتامین را تجویز خواهد کرد. در مصرف ویتامین‌ها زیاده‌روی نکنید؛ برای مثال ویتامین A یک ماده معدنی محلول در چربی است؛ بنابراین مصرف بیش از اندازه این ویتامین باعث ایجاد عوارضی خواهد شد. 

کمبود ویتامین A؛ یکی از دلایل خشکی دهان

کمبود ویتامین D؛ یکی از دلایل ایجاد خشکی لب

ویتامین D  یکی از املاح معدنی ضروری برای کارکرد بهینه سیستم ایمنی بدن به شمار می‌رود. استفاده کافی از این ویتامین باعث افزایش سلامت دهان و دندان می‌شود. ایجاد پوسیدگی در دهان و از بین رفتن رطوبت این سطح مخاطی از عوارض کمبود ویتامین دی به شمار می‌روند. این ویتامین در نور خورشید، ماهی و تخم آفتابگردان به‌وفور وجود دارد. با مصرف منابع خوراکی غنی از ویتامین D، از ایجاد عوارض کمبود این ویتامین در بدن جلوگیری کنید. 

اگر از منابع غذایی با ویتامین دی به اندازه کافی مصرف نکنید، علاوه‌بر خشکی دهان، احتمال ابتلا به پوکی استخوان نیز افزایش می یابد. همچنین بر اثر مصرف نکردن ویتامین دی، امکان ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن وجود دارد. درصورتی‌که میزان مصرف ویتامین‌ها را به اندازه کافی در برنامه خود قرار ندهید، پزشک به مصرف مولتی ویتامین مینرال برای مردان و مولتی ویتامین مخصوص خانم‌ها توصیه می‌کند. این مولتی ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و تامین مواد مغذی بدن می‌شود. 

مصرف قرص ویتامین دی؛ راهکاری برای جبران کمبود این ویتامین در بدن

کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود؟ ویتامین B

علائم خشکی لب و دهان ممکن است بر اثر کمبود ویتامین B اتفاق بیفتد. هر کدام از ویتامین‌های گروه ب باعث بروز عارضه‌ای در بدن افراد می‌شود. برای مثال تورم دهان بر اثر کمبود ویتامین B6 اتفاق می‌افتد؛ درحالی‌که زخم شدن و سوزش دهان بر اثر علائم خشکی دهان ممکن است به دنبال کمبود ویتامین‌های گروه B در بدن رخ دهد. ویتامین‌های B همگی محلول در آب هستند و مازاد این ویتامین اغلب به‌راحتی از بدن دفع می‌شود.

بهترین منبع برای تامین ویتامین ب مورد‌نیاز استفاده از منابع غذایی سرشار از این ویتامین به شمار می‌رود. ماهی سالمون، سبزیجات برگ سبز، تخم مرغ، شیر، گوشت گاو، حبوبات و گوشت مرغ از بهترین منابع تامین ویتامین B هستند. در برخی موارد که رژیم غذایی پاسخگوی نیاز بدن در تامین مواد غذایی نباشد، از مکمل‌ها استفاده کنید. برای مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی بهتر است با پزشک یا داروساز مشورت کنید. متخصصین بهترین قرص مولتی ویتامین برای مردان و زنان را برای رفع خشکی دهان تجویز می‌کنند.  

کمبود ویتامین‌ها به‌تنهایی باعث خشکی دهان نمی‌شوند

علاوه‌بر ویتامین‌ها، کمبود برخی از مواد معدنی نیز خشکی دهان و لب را به دنبال خواهند داشت. کمبود ویتامین A، B و D از پاسخ‌های سوال «ترک لب کمبود چه ویتامینی است» به شمار می‌روند. بااین‌حال دلایل رفع رطوبت دهان به این سه ویتامین ختم نخواهد شد. در ادامه این مطلب به بررسی مواد معدنی که بر رفع خشکی دهان و لب موثر هستند، خواهیم پرداخت. 

کمبود برخی از مواد معدنی؛ از دلایل از بین رفتن رطوبت لب

کمبود آهن؛ یکی از دلایل ایجاد خشکی دهان

از مهم‌ترین عوارض کمبود آهن، ابتلا به بیماری آنمی و فقر آهن به شمار می‌رود. این عارضه با علائم خفیف تا شدیدی از جمله خستگی، ضعف، بیحالی و تمرکز نداشتن در انجام امور نشان داده می‌شود. در کنار کم‌خونی، فقر آهن باعث خشکی و سوزش دهان نیز می‌شود. البته عارضه سوزش دهان با شدت بالا در همه افراد مبتلا به فقر آهن دیده نمی‌شود؛ بااین‌حال کمبود آهن باعث خشکی شدید دهان می‌شود. 

برای رفع این عرضه، انواع قرص آهن در بازار موجود است. پزشک متخصص باتوجه‌به نیاز فرد برای دریافت آهن به مصرف این مواد دارویی تجویز می‌کند. در برخی از انواع قرص آهن، مقداری ویتامین سی نیز قرار داده شده است. ویتامین سی باعث افزایش اثربخشی جذب آهن می‌شود. 

کمبود مصرف پروتئین باعث افزایش خشکی دهان می‌شود

مصرف پروتئین باعث بهبود عملکرد غده‌های بزاقی در ترشح بزاق می‌شوند. میزان پروتئین مورد‌نیاز برای همه افراد یکسان نیست؛ وزن و میزان فعالیت از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر تعیین میزان پروتئین مورد‌نیاز به شمار می‌رود. هر فرد به‌ازای هر کیلوگرم وزن به مصرف ۱.۶ گرم پروتئین نیاز دارد. منابع گوشتی از بهترین مواد غذایی برای تامین پروتئین مور‌دنیاز افراد به شمار می‌رود. با قرار دادن این مواد خوراکی در رژیم غذایی، باعث جبران کمبود پروتئین و رفع دلیل احتمالی خشکی دهان شوید.

برای مصرف پروتئین نیازی به تجویز پزشک نخواهید داشت. بااین‌حال این نکته مراجعه به پزشک در‌مورد بسیاری از مکمل‌ها و برای افراد خاص مثل کودکان اهمیت دارد. برای مثال در هنگام مصرف بهترین مولتی ویتامین برای کودکان زیر دو سال بهتر است حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. در برخی موارد نیز که افراد به بیماری‌های خاصی مبتلا هستند، تجویز پزشک برای مکمل و ویتامین ضروری است. 

کمبود مصرف مواد پروتئینی؛ یکی از دلایل ایجاد خشکی دهان

کمبود سدیم و پتاسیم؛ دو ماده معدنی برای رفع خشکی دهان

سدیم و پتاسیم از ضروری‌ترین مواد معدنی برای تعدیل مایعات در بدن به شمار می‌روند؛ بنابراین کمبود پتاسیم و سدیم باعث خشکی دهان می‌شوند. علاوه‌بر این دو مواد، منیزیم نیز بر رفع خشکی دهان موثر است. درصورتی‌که از مواد غذایی با مواد معدنی به اندازه کافی استفاده نکنید، پزشک به مصرف قرص جوشان منیزیم نیچرز پلنتی توصیه می‌کند. مصرف این قرص باعث افزایش سلامت سیستم عصبی، عضلانی و رفع خشکی دهان می‌شود. 

برای شناسایی علت دقیق خشکی دهان به پزشک مراجعه کنید

در این مقاله به بررسی ویتامین‌های موثر بر مرطوب نگه داشتن دهان پرداختیم تا بدانید «کمبود چه ویتامین هایی باعث خشکی دهان میشود». ویتامین A، B و C از موثرترین مواد بر رفع خشکی دهان به شمار می‌روند. علاوه بر این ویتامین‌ها، مواد معدنی نیز مثل سدیم، پتاسیم، آهن و پروتئین باعث از بین بردن خشکی دهان می‌شود. مصرف مواد غذایی و مکمل‌های دارویی باعث جبران کمبود ویتامین‌ها می‌شود. برای مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.