بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در شبانه روز، چه وقتی است؟

دسته‌بندی مقاله: مقالات
بررسی بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌ها

با آگاهی از بهترین زمان مصرف مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها؛ از خواص و فواید مصرف آن‌ها بهره‌مند شوید.

بدن انسان برای عملکرد صحیح به 13 نوع ویتامین نیاز دارد. شما می‌توانید این ویتامین‌ها را از غذاها دریافت کنید و بدن خود را سالم نگه دارید؛ اما اگر به هر دلیلی مانند حساسیت غذایی دچار کمبود ویتامین هستید، استفاده از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها که توسط چندین شرکت داورسازی مختلف تولید می‌شوند، تا حد بسیاری، کمبود ویتامین را در بدن شما جبران می‌کند. سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین چه وقتی است؟ مصرف مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها یک سری قاعده و قانون دارد. برای مثال هر قرص، شربت یا کپسول مکملی، باید در زمان خاصی مصرف شده تا بیشترین تاثیر را بر بدن بگذارد. اگر می‌خواهید با بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در شبانه روز آشنا شوید، این مقاله راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. 

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین محلول در چربی

ویتامین‌های محلول در چربی در مقدار کم برای بدن ضروری هستند و استفاده بیش از حد از آن‌ها ممکن است منجر‌به مسمومیت شود. از انواع ویتامین‌های محلول در چربی می‌توان به این ویتامین‌ها اشاره کرد:

 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K

هر کدام از این ویتامین‌ها به‌نوعی برای بدن مفید بوده و موجب مکمل تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود عملکرد آن می‌شوند. پختن غذا باعث از بین رفتن این ویتامین‌ها نخواهد شد و در بیشتر افراد ویتامین‌های محلول در چربی از طریق رژیم غذایی مناسب جذب بدن می‌شوند.

برای جذب بهتر ویتامین‌های محلول در چربی، اغلب پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند، مکمل‌های حاوی این ویتامین‌ها را همراه با غذا مصرف کنند. اما در نهایت شرایط فیزیکی هر فرد و داروهای مصرف آن متفاوت است؛ بنابراین توصیه می‌شود برای اینکه بدانید بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین چه وقتی است با پزشک متخصص خود مشورت کنید. 

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین های محلول در چربی؛ همراه با غذا 

زمان مناسب برای مصرف مولتی ویتامین های محلول در آب چه وقتی است؟ 

به‌طور نرمال و طبیعی بدن انسان نمی‌تواند ویتامین‌های محلول در آب را ساخته یا ذخیره کند؛ بنابراین بهتر است برای جذب ویتامین‌های گروه B و C، رژیم غذایی متعادلی داشته یا از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها استفاده کنیم. استفاده از مولتی ویتامین‌های حاوی ویتامین C در هر ساعتی از شبانه روز ایمن است. اما به‌دلیل اینکه بدن ویتامین C را ذخیره نمی‌کند؛ بنابراین برخی پزشکان یا متخصصان توصیه می‌کنند، مکمل‌هایی که حاوی این ویتامین هستند را در دوز مناسب و در طول روز مصرف کنید. 

استفاده از مولتی ویتامین های حاوی ویتامین C؛ در طول روز 

مکمل‌های حاوی ویتامین B را چه زمانی از شبانه روز مصرف کنیم؟ 

مکمل‌های حاوی ویتامین گروه B برای افزایش سطح انرژی و کاهش استرس تجویز و مصرف می‌شوند. به‌‌همین دلیل در مکمل ورزشی نیز از ویتامین‌های گروه B نیز استفاده شده است. 8 نوع ویتامین‌ خانواده B وجود دارد که هر کدام از آن‎‌ها خواص و عملکرد متفاوتی را در بدن ما خواهند داشت. این ویتامین‌ها عبارت‌اند از:

 • تیامین
 • ریبوفلاوین
 • ویتامین B6
 • نیاسین
 • بیوتین
 • ویتامین B12
 • اسید فولیک
 • اسید پانتوتنیک

برای اینکه بدانید بهترین زمان خوردن مولتی ویتامین چه وقتی است؟ باید گفت زمان مناسب مصرف مولتی‌ویتامین‌های گروه B، پس از بیدار شدن است. زیرا این ویتامین‌ها باعث افزایش سطح انرژی بدن می‌‌شوند. به‌همین دلیل در اکثر موارد پزشکان توصیه می‌کنند که صبح زمان مناسبی برای مصرف این مکمل‌ها است. اگر چه مصرف مکمل‌های ویتامین گروه B معمولا بی‌خطر هستند، اما برای پیشگیری از عوارض نامطلوب احتمالی بهتر است این مولتی‌ویتامین‌ها در ابتدای صبح مورد استفاده قرار گیرند. برای بررسی اینکه قرص فولیک اسید را صبح بخوریم یا شب مقاله را مطالعه نمایید.

  ابتدای صبح زمان مناسبی برای مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین گروه B 

مصرف مولتی ویتامین های دوران بارداری با معده خالی ممنوع

مکمل‌های دوران قبل از تولد که اسید فولیک را با دیگر مواد مغذی هم‌چون آهن و کلسیم ترکیب کرده‌اند، از ویتامین‌های ضروری دوران بارداری هستند. خانم‌هایی که قصد دارند باردار شوند، قبل از بارداری باید روزانه ۰.۴ تا ۰.۸ میلی‌گرم اسید فولیک مصرف کنند. 

طبق مطالعات انجام شده، مصرف مولتی ویتامین زنان بخصوص ویتامین های دوران پیش از تولد با معده خالی ممکن است باعث سوء‌هاضمه شود؛ بنابراین توصیه ‌می‌شود برای جلوگیری از حالت تهوع، مکمل‌های دوران بارداری را در کنار مقادیر کمی از غذا مصرف کرد.

زنان قبل از شروع ویتامین‌ها و مکمل‌های دوران بارداری باید با پزشک خود مشورت کنند. چرا که ممکن است مصرف مقادیر بالایی از ویتامین‌ها اثرات منفی بر جنین به‌همراه داشته باشد. 

مصرف مولتی ویتامین برای نوزان و کودکان هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به زمان مصرف آن دقت شود. در مطلب بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین نوزادان به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

مصرف مولتی ویتامین های دوران بارداری با معده خالی ممنوع

بهترین زمان مصرف ویتامین های حاوی مواد معدنی چه زمانی است؟ 

بدن انسان برای عملکرد مناسب، هم به ویتامین‌ها و هم به مواد معدنی نیاز دارد. مواد معدنی نیز همانند ویتامین‌ها بدون نسخه در دسترس هستند اما برای مصرف صحیح آن‌ها بهتر است تحت نظر پزشک مصرف شوند. برخی انواع مواد معدنی عبارت‌اند از:

 • آهن
 • کلسیم
 • منیزیم
 • روی

مکمل‌های معدنی باید به‌صورت روزانه و همراه با غذا مصرف شوند. مصرف این مکمل‌ها بدون غذا، ممکن است با عوارض جانبی نظیر ناراحتی‌های گوارشی همراه باشد. به‌همین دلیل افراد باید پیش از مصرف مکمل‌های معدنی احتیاط لازم را به‌عمل آورند. نکته دیگر این است که مصرف بیش از اندازه مواد معدنی ممکن است آثار منفی بر بدن داشته باشد؛ بنابراین باید این نوع مکمل‌ها را تحت نظر پزشک و مطابق با دستور متخصص مصرف کنید. 

مصرف مکمل‌های حاوی مواد معدنی؛ همراه با غذا 

انواع مکمل‌ها و مولتی‌های مورد‌نیاز بدن در نیچرز پلنتی 

در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین چه وقتی است. هم‌چنین به بررسی زمان مناسب برای مصرف انواع مکمل‌ها پرداختیم. اما در نهایت نکته مهم این است که تشخیص زمان مناسب مصرف مولتی ویتامین‌ها باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد و شما باید با مراجعه به پزشک و مطابق با دستور ایشان از انواع مولتی ویتامین‌ها استفاده کنید.

در‌حال‌حاضر انواع مولتی‌ویتامین‌ها با برندهای مختلف در داروخانه‌ها موجود هستند و معمولا قیمت‌های متفاوتی دارند. برای خرید مولتی ویتامین به برند آن و به ترکیبات موجود در هر مکمل نیز دقت کنید. برند نیچرز پلنتی یکی از معتبرترین برندهای مکمل و انواع مولتی ویتامین آقایان و خانم ها است که محصولات آن در بیشتر داروخانه‌های سطح کشور عرضه خواهد شد. 

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در شبانه روز، چه وقتی است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.