تاثیرات قرص کلسیم منیزیم زینک بر چاقی و افزایش وزن

دسته‌بندی مقاله: مقالات
تاثیرات قرص کلسیم منیزیم زینک بر چاقی و افزایش وزن

در ادامه با آگاهی از تاثیرات قرص کلسیم منیزیم زینک بر چاقی و افزایش وزن؛ از فواید این مکمل مطلع خواهید شد.

یکی از بزرگترین دغدغه‌هایی که افراد در مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک دارند این است که: آیا مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک چاق کننده است؟ به‌صورت کلی باید بدانید که هیچ‌گونه نگرانی از بابت چاق شدن با مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک با مقادیر مناسب وجود ندارد. بیشتر افراد تصور می‌کنند که چون عنصر زینک باعث افزایش اشتها می‌شوند، اغلب برای افراد لاغر مناسب است و افرادی که اضافه وزن و چاقی دارند همیشه نگران این هستند که چاق‌تر نشوند. در این مقاله، مطالبی را ذکر می‌کنیم که اطلاعات شما در مورد تاثیر قرص کلسیم منیزیم زینک را افزایش می‌دهد. اگر نگران اضافه وزن خود هستید با مطالعه این مطلب از نحوه مصرف صحیح این مکمل مطلع شده و با خواص آن آشنا شوید.

مکانیسم عمل مکمل کلسیم منیزیم زینک چگونه است؟

قرص کلسیم منیزیم زینک، یک مکمل غذایی موثر برای تقویت مو، ناخن و افزایش سلامت و استحکام استخوان‌ها و دندان‎ها است. این قرص که توسط چندین شرکت داروسازی در ایران تولید می‌شود، با ترکیباتی از سه عنصر مغذی، نقش موثری در سلامت بدن ما دارد.

وجود کلسیم در این فرآورده به عنوان مکمل استحکام و تقویت استخوان و دندان‌ها بسیار مفید و ضروری است. هم‌چنین با مکانیسمی که کلسیم در سیستم بدنی فرد دارد، در عملکرد طبیعی قلب و سیستم عصبی، انقباض عضلات و انعقاد خون نقش مهمی ایفا می‌کند. منیزیم موجود در این محصول نیز باعث سلامت عضلات و استخوان‌ها شده و موجب تولید و ساخت کافی پروتئین‌های ضروری در بدن خواهد شد. زینک نیز یک ماده معدنی است و از خواص زینک میتوان به تنظیم عملکرد بدن اشاره کرد. این عنصر برای رشد و تکامل، تطابق دید در تاریکی، بلوغ جنسی و تقویت سیستم ایمنی  بدن ضروری است.

تاثیر قرص کلسیم منیزیم زینک؛ افزایش سلامت استخوان‌ها

بررسی تاثیر مصرف مکمل کلسیم منیزیم زینک در چاقی

در پاسخ به سوال «آیا قرص کلسیم منیزیم زینک چاق کننده است؟» باید گفت نتیجه مصرف این قرص افزایش وزن یا چاقی نخواهد بود. مطالعات و آزمایش‌هایی که توسط پزشکان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که مصرف روی (زینک) در بعضی افراد باعث افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد. به طوری‌که بعضی از افراد ادعا می‌کنند با مصرف مکمل‌های حاوی زینک دچار چاقی شده‌اند. در واقع کسانی که با کمبود روی در بدن خود مواجه هستند، پس از مصرف مکمل‌های حاوی زینک دچار افزایش اشتها می‌شوند. بر این اساس بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند قرص کلسیم منیزیم زینک اثرات چاق کننده دارد.

اما در خصوص تاثیرات مکمل کلسیم منیزیم زینک باید گفت: این فرآورده به‌منظور دیگری تهیه شده است و جز مکمل افزایش وزن و چاقی محسوب نمی‌شود. در واقع این قرص با تاثیر بر عملکرد قلب، سیستم عصبی و عضلانی و هم‌چنین تقویت سیستم ایمنی بدن، نقش موثری در سلامت بدن افراد چاق و لاغر خواهد داشت.

بررسی تاثیر مصرف مکمل کلسیم منیزیم زینک در چاقی

آیا قرص کلسیم منیزیم زینک چاق کننده است؟ عوارض مکمل کلسیم منیزیم زینک

قرص کلسیم منیزیم زینک حاوی سه عنصر ضروری برای بدن است. هر کدام از این عناصر تاثیرات متفاوتی روی سیستم بدنی افراد خواهند داشت.

اما در مورد ارتباط زینک و چاقی تاکنون مطالعات گوناگونی در جهان صورت گرفته است. برخی از تحقیقات حاکی از آن هستند که این ماده معدنی در کاهش وزن افراد چاق موثر است و اشتهای آن‌ها را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر مطالعات اندکی نیز نشان داده‌اند که زینک در اشخاصی که از سوءتغذیه رنج می‌برند، سبب افزایش وزن می‌شود. در نتیجه مصرف زینک به کمبود روی در بدن مرتبط است؛ به‌عبارتی مصرف این ماده در افرادی که از لحاظ میزان روی مشکلی در بدن خود ندارند، عاملی برای چاقی محسوب نمی‌شود.

مصرف مکمل‌ها از جمله مکمل ورزشی و غذایی، هم‌چون قرص کلسیم منیزیم زینک در مقدار توصیه شده عوارض جانبی ندارد. در اغلب موارد، عارضه‌های جانبی، ناشی از مصرف بیش از حد مکمل کلسیم منیزیم زینک خواهد بود. این عارضه‌ها ممکن است شامل نفخ، یبوست، اسهال، تهوع و بی‌اشتهایی باشد.

نفخ، یبوست، اسهال، تهوع و بی‌اشتهایی؛ از عوارض نادر مکمل کلسیم منیزیم زینک

خواص قرص کلسیم منیزیم زینک چیست؟

در ادامه پاسخ به سوال «آیا قرص کلسیم منیزیم زینک چاق کننده است؟» می‌توان به خواص و فواید این مکمل اشاره کرد. قرص کلسیم منیزیم زینک، حاوی ترکیبات ضروری است که نقش مهمی در حفظ سلامت بدن ایفا می‌کنند و از اصلی ترین مکمل و مولتی ویتامین های آقایان و خام ها است.

  • کلسیم: وجود کلسیم برای تنگ و گشاد شدن رگ‌ها، انقباض و عملکرد صحیح عضلات، انتقال پیام‌های عصبی، عملکرد صحیح سلول‌های بدن و درد مفاصل ناشی از پوکی استخوان ضروری است.
  • منیزیم: افراد برای داشتن عضلات و سیستم عصبی سالم، ضربان قلب منظم و استحکام استخوان‌ها به منیزیم نیاز دارند. کمبود منیزیم باعث بروز یا تشدید مشکلاتی نظیر بیماری قلبی، دیابت، فشار خون، میگرن و پوکی استخوان می‌شود.
  • زینک: زینک موجود در قرص کلسیم منیزیم زینک نقش موثری در رشد و پرورش جنین داشته و از زایمان زودرس جلوگیری می‌کند. هم‌چنین وجود این ماده برای فعالیت صحیح دستگاه ایمنی بدن بسیار حائز اهمیت است.

مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک؛ جلوگیری از زایمان زودرس

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک

علاوه‌بر پرسش «آیا قرص کلسیم منیزیم زینک چاق کننده است؟» یکی دیگر از سوال‌هایی که ذهن برخی از افراد را درگیر می‌کند، بهترین زمان مصرف انواع مولتی ویتامین و قرص کلسیم منیزیم زینک است. در پاسخ به این سوال باید گفت: بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک بین وعده‌های غذایی است؛ چرا که در این زمان اسیدهای معده بیشتر ترشح می‌شوند و به جذب ترکیبات این فرآورده کمک می‌کنند.

توصیه می‌شود 2 ساعت بعد از مصرف این مکمل و 4 ساعت قبل از مصرف، از سایر مکمل‌ها با ترکیبات دیگر استفاده نکنید. هم‌چنین بهتر است به‌دلیل وجود کلسیم در این فرآورده، قرص کلسیم منیزیم زینک را به همراه آب فراوان میل کنید.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک؛ بین وعده‌های غذایی

برای مصرف مکمل کلسیم منیزیم و زینک فقط با پزشک مشورت کنید

در مقاله از مجله نیچرز پلنتی به شرح پاسخ سوال «آیا قرص کلسیم منیزیم زینک چاق کننده است» پرداختیم. در نهایت دریافتیم که این مکمل تاثیری در افزایش وزن در افراد مختلف نخواهد داشت و برای سلامت عمومی بدن نیز بسیار موثر است؛ بنابراین بدن هیچ نگرانی بابت افزایش وزن، می‌توانید از این مکمل مطابق با دستور پزشک استفاده کنید. 

شما چه تجربه‌ای از مصرف قرص مکمل کلسیم منیزیم زینک دارید؟ تجربیات خود را در مورد مصرف این قرص با ما به اشتراک بگذارید. 

نظرات و دیدگاه‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تاثیرات قرص کلسیم منیزیم زینک بر چاقی و افزایش وزن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی اين وب‌سايت برای شرکت افق تدبیر سلامت است.